Microsoft, Amazon’un NSA İhalesine İtiraz Etti

Microsoft ve Amazon arasında taze bir gerilim var. İki teknoloji devi, Amazon’un kazandığı 10 milyar dolarlık NSA ihalesi sebebiyle karşı karşıya geldi.

amazon microsoft istihbarat ihalesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft, Amazon Web Services’in ABD istihbarat teşkilatı NSA’in ihalesini kazanmasından memnun değil. NSA ihalesi ile istihbarat teşkilatı, bulut altyapısını koruması için Amazon’a 10 milyar dolar ödeme yapacak. Sözleşmenin kesin detayları henüz bilinmiyor. Yine de AWS hizmeti için ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın veri altyapısını bir bulut ortamına taşıma planları olduğu konuşulanlar arasında.

İstihbarat topluluğu için özel olarak tasarlanmış GovCloud hizmetleri yıllarca kullanıldıktan sonra NSA, CIA ve Pentagon yeni bulut bilişim sözleşmeleri için teknoloji öncülerinin tekliflerini değerlendirmeye açtı. AWS, Microsoft, Google, Oracle ve IBM teklif verenler arasında yer alırken tek kazanan Amazon’un AWS’si oldu. Şirket, yaklaşık 10 yıldır istihbarata bulut bilişim sağladığı için rakiplerinden bir adım önde görülüyordu ki öyle olduğu sonuçtan da anlaşılıyor. 

Nextgov’a göre Microsoft, NSA’nın AWS’yi seçme kararına katılmıyor. Geçen ayın sonunda şirket, Devlet Hesap Verebilirlik Ofisi’ne idari bir protestoda bulundu. Bir Microsoft sözcüsü Nextgov’a verdiği demeçte, “NSA’nın kararına dayanarak idari bir protestoda bulunuyoruz. Bu vesileyle haklarımızı kullanıyoruz ve bunu sorumlu ve saygılı bir şekilde yapacağız.” dedi. Şirket, NSA’nın seçenekleri doğru değerlendirmiş olsa kendileri ile çalışmaları gerektiğini düşünüyor. 

Haber yeni olmasına rağmen iki dev, ilk defa karşıya karşıya gelmiyor. 2019 sonbaharında ABD Savunma Bakanlığı, JEDI projesi için bulut sözleşmesini Microsoft’a verdiğinde Amazon da benzeri bir itirazda bulunmuştu. İtiraz, Amerikan mahkemesince haklı bulunup proje durdurulması dolayısıyla Microsoft’un bu itirazı çok doğal ve sırası beklenmiş bir hamle olarak değerlendiriliyor. 

YORUMLAR