Microsoft, Discord’u Satın Almak için Görüşmelere Başladı

Miscrosoft, ünlü iletişim ağı Discord’u 10 milyar dolardan fazla bir fiyata satın almak için görüşmelere başladığını duyurdu.

Microsoft, 10 milyar doları gözden çıkaracak
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft, yeni yatırım projesini Discord üzerine kurduğunu açıkladı. Ünlü platformu satın almak isteyen şirket, yüklü meblağlar ödemekten çekinmeyeceğini belli etti. Discord’un aylık yaklaşık 140 milyon kullanıcısı var ve özellikle oyuncular arasında popüler. Bilmeyenler için Discord; yazılı, sesli veya görüntülü sohbet etmenize olanak tanıyan bir mesajlaşma servisidir. 

Bloomberg’in haberine göre Discord şu an Microsoft ile görüşmelere devam etse de herhangi bir anlaşmanın yakın değil. Discord’un paraya çevrilmek yerine halka açılmayı planladığı söyleniyor. Yine aynı habere göre Discord’u almak için 10 milyar doları gözden çıkaracak gibi görünüyor. Microsoft, yakın zamanda önce TikTok’un Amerikan faaliyetlerini satın almak için de görüşmelere yapmıştı.  Discord’un oyuncular arasında popüler olduğu düşünülürse Microsoft’un Xbox ile entegre olması sağlanabilir. Böylece iki platformun da gelirinde artış olur. 

Şunu da söylemek gerekir ki Microsoft’un dışında Amazon ve Epic Games de Discord’u satın almak ile ilgileniyor. Pandemi dönemindeki yalnızlaşma dolayısıyla bilgisayar oyunlarına olan ilginin ve orada geçirilen sürenin artması dolayısıyla yukarıda saydığımız şirketlerin gösterdikleri ilgi doğal karşılanmalı. Ünlü iletişim ağının kullanıcı tabanı 2020 yılında neredeyse ikiye katlandı ve geliri 130 milyon dolara yükseldi. 

Tüm bu gelişmeler konuşulurken Discord da kendini geliştirmeye devam ediyor. Son haberlere göre Clubhouse benzeri bir özelliği yakın zamanda kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

YORUMLAR