Microsoft, Hesapları Parolasız Kullanma Özelliğini Duyurdu

Microsoft, parolasız oluyor!

microsoft şifresiz hesap
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft, kullanıcılarının hesaplarından şifreleri kaldırmasına izin veren yeni bir özelliği piyasaya sürdü. 15 Eylül itibariyle parolasız ilerleyeceklerini duyurdu. Hesap sahipleri, Microsoft Authenticator uygulaması bir güvenlik anahtarı veya bir SMS/e-posta doğrulama kodu ile Microsoft hesaplarında şifre olmadan oturum açabilirler.

Yeni sistem, Microsoft’un Mart ayında kullanıcılar için parolasız kimlik doğrulaması sunmaya başlamasının ardından geldi. Microsoft Kurumsal Güvenlik, Uyumluluk ve Kimlik Başkan Yardımcısı Vasu Jakkal , The Verge’e “Güvenliği düşündüğümde, tüm hayatınızı korumanız gerektiğini düşünüyorum. Artık sadece iş, ev ve aradaki herhangi bir şeyi düşünmek yeterli değil.” Jakkal, seçeneğin dijitale geçmek ve çok hızlı bir şekilde uzaktan çalışmak  zorunda kalan şirketler için bir nimet olduğunu söyledi. 

Şifreyi kaldırmak için kullanıcıların Microsoft Authenticator uygulamasını yüklemesi gerekiyor. Daha sonra account.microsoft.com adresini ziyaret edebilir ve gelişmiş güvenlik seçeneklerini seçebilirsiniz. Buradan, ek güvenlik bölümü aracılığıyla şifresiz hesapları etkinleştirebilirsiniz. Eski sisteme geri dönmek isterseniz sorun yok. Parola doğrulamasını yeniden etkinleştirmek her zaman mümkün olacak. 

Şifresiz hesap kullanmanın çeşitli faydaları mevcut. Özellikle siber saldırıların en yüksek seviyeye çıktığı şu dönemde şifre yöneticisine güvenmeden yeni, güvenli ve akılda kalıcı parolalar oluşturmaya devam etmek zorlaştı. Bu da yeniden kullanılan parolaların çoğalması, hesapların daha kolay ele geçirilmesine yol açtı. 

YORUMLAR