Microsoft, Uzaktan Çalışma Platformu Viva’yı Sundu

Pandemi ile birlikte gündeme gelen uzaktan çalışma sistemi, ofis ekiplerini işleri evlerinden yürütmeye zorlamıştı. Başlangıçta sancılı geçen bu dönem artık yeni normallerimizden biri haline geldi. Bu aşamada Microsoft Teams de büyük kolaylık sağlamıştı. Şimdiyse daha iyi bir planları var. Haberimize bakalım.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft, şirket çalışanlarının iletişimini sağlamak ve iş akışını refaha kavuşturmak için yeni bir platform olarak Viva’yı kurdu. Viva, Microsoft 365 ve Microsoft Teams ile entegre edilebileceği için kullanımı ve deneyimi kolaylaştıracak gibi görünüyor. Kendi açıklamalarına göre çalışanları; katılım, refah, öğrenme ve bilgi olarak sıralanabilecek dört temel alanda birleştirmek isteyen şirket, Teams ve Microsoft 365’in gücünü geçişi kolaylaştırmak için kullanacak gibi görünüyor. Bu sistem sayesinde çalışanlar artık iş akışını ve iletişimi tek bir platform üzerinden sağlayabilecekler. 

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Dünyanın gördüğü en büyük ölçekli uzaktan çalışma deneyine katıldık ve çalışan deneyimi üzerinde dramatik bir etkisi oldu” sözleriyle projelerini tanıttı. Viva’nın, çalışanların başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları her şeyi ilk günden itibaren Teams’de tek bir entegre deneyimiyle bir araya getireceğini söyleyen Nadella, yeni platforma çok inandıklarını belli etti. 

Dijital çalışma ortamına geçişle kurumsal kültürü tekrar canlandırmak ve iş başında öğrenmeyi, çalışanları zorlamadan çözmeye yönelik talepler artarak devam ediyor. Bunun için kurulan küçüklü büyüklü platformlarsa yatırımcıları tarafından kullanılmasa bile bir pazar oluşturdu. 

Microsoft 365 kurumsal başkan yardımcısı Jared Spataro vizyonlarını şöyle açıkladı: “Vizyonumuz: Kuruluşlarına bağlı çalışanlar ve ilham veren liderlerle birlikte gelişen bir kültür oluşturmaya yardımcı olacak çalışan deneyimi için bir platform sağlamak.” Bunu Microsoft 365 kurumsal başkan yardımcısı Jared Spataro vizyonlarını şöyle açıkladı: “Vizyonumuz: Kuruluşlarına bağlı çalışanlar ve ilham veren liderlerle birlikte gelişen bir kültür oluşturmaya yardımcı olacak çalışan deneyimi için bir platform sağlamak.” Bunu gerçekleştirmek için dört modüllü bir sistem olan Viva’da bizi karşılayacak çizelgeye  bakalım.

Dört Farklı Modül

Dijital çalışma pazarını oluşturan programları tek bir platformda bir araya getiren Viva, bize dört başlıklı bir arayüz sunuyor. Bunlardan ilki olan Viva Connections, ekibin iletişiminin yürüyeceği kısım olacak. Viva Insights ile çalışanların bireysel performansları ve gelişimleri takip edilebilecek. Kuruluşun eğitimleri ve  mesleki gelişim fırsatları ise Viva Learning sekmesinin altında toplanacak. Son olarak dördüncü modülde şirketi genel bilgilerine ulaşılabilecek.Bu modülün başlığı, Viva Topics olacak.  

Bu modüllerin tek bir platformda bulunması gerçekten yeni bir durum. Uzun vadede katılımın artacağı ve benzeri rakiplerle birlikte yeni, fonksiyonel ve donanımlı bir pazar oluşacak gibi görünüyor.

YORUMLAR