Microsoft, Malezya’ya 1 Milyar Dolarlık Veri Merkezi Yatırımı Yapacak

Microsoft, Malezya’da yeni veri merkezleri oluşturabilmek için 1 milyar dolarlık dev bir yatırım yapacağını duyurdu.

malezta yatırımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Teknolojinin dev isimleri arasındaki Microsoft, Malezya’da veri merkezleri kurmaya hazırlanıyor. Ünlü şirket bununla ilgili Malezya’ya 1 milyar dolarlık dev bir yatırım yapacağını söyledi. Bu duyurudan sonra Malezya hükümetiyle anlaşma sağlanmış oldu. Malezya’nın idari başkenti olan Putrajaya’da gerçekleştirilen ve Başbakan Muhyiddin Yasin ile Microsoft’un Malezya Direktörü olan K.Raman’ın yer aldığı özel törende, Microsoft ve Malezyalı firmalar arasında 4 mutabakat anlaşmasına imza atıldı.

Törende bir konuşma yapan Muhyiddin, anlaşmalardan sonra Microsoft’un Malezya’daki ilk veri merkezi bölgesini kurarak farklı ülkelerden dijital verileri Malezya üzerinden yönetilebileceğini de duyurdu.

1 milyar dolarlık yatırıma sahip olan büyük veri merkezlerinin Malezya ekonomisi için büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen Muhyiddin, “5 yıllık bir süre içerisinde bu veri merkezleri üzerinden 19 bin kişiye istihdam sağlamayı düşünüyoruz.” Açıklamasında bulundu. Muhyiddin, Malezya’nın dijital dünyaya ayak uydurma sürecinde yatırımların önemli olduğunu da belirtti. 2023 yılına kadar ise ortalama 1 milyon gence dijital alanlarda yetenek kazandırılacağı söylendi.

YORUMLAR