Microsoft’un Karma Gerçeklik Girişimi: Microsoft Mesh

Artırılmış gerçekliğin iddialı isimlerinin başında Microsoft geliyor. Teams uygulamasının hologramlı hali olarak yorumlanan yeni girişimine bir de bu gözden bakalım.

microsoft mesh karma gerçeklik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Microsoft Mesh; HoloLens, Windows Mixed Reality gibi firmaların şirket içi VR kulaklıkları, akıllı telefonlar, tabletler  ve bilgisayarlar gibi ürünler aracılığıyla kullanıcıların kendilerini karma bir gerçekliğin içinde bulmasını sağlamaya yönelik iş platformudur. 

Microsoft’un bu yeni projesi, iletişim kurduğunuz kişileri hologram şeklinde görmenizi sağlayarak mekanları işlevsiz konuma getirecek gibi duruyor. Farklı coğrafyalarda bulunan ekiplerle toplantı yapılması da daha kolay hale gelecek ve iş birlikleri arasında pürüzler, aksamalar en aza indirilecek. 

microsoft mesh artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik projelerinden en çok faydalanacak sektörlerin görsel alanlar olduğu görünüyor. Azure bulut altyapısını temel alan proje ile nesneler de toplantıya dahil edebilirsiniz. Sanal tasarımlar oturumları düzenleyerek işlerin mekan gözetmeksizin yakından incelenebileceği bir toplantı düşünün. Şimdiden heyecan verici. Tabii bunlar şimdilik projenin ideal formunun yansımaları olarak kalıyor.

Kullanıcılar sanal deneyimlerin ilk halinde kendilerini avatar olarak ifade edebilecek. En gerçekçi ve fotogerçekçi denen yüzlerini yansıtmaları biraz daha zaman alacak. Birkaç yıl içinde ürününü sunmaya hazırlanan proje ile alakalı bilgilendirme videosu yayınlandı. Ayrıca HoloLens ve Altspace VR platformları için Pokemon Go karakterleriyle bir araya gelindi. Azure bulut sistemiyle geliştirildiği için isteyen herkes Mesh’i kullandığı uygulamalar üretebilecek. Artırılmış gerçekliği sanal gerçeklikle buluşturup bunu diğer girişimcilere de açık hale getirdikleri için Mesh, geleceğin temel teknolojilerinden birisi olacak gibi duruyor. Niantic Games ile birlikte hazırlanan Pokemon videosu, oyun sektöründeki tercih yönlendirmelerinden biri olduğunu ve projenin hedeflerini şimdiden gösteriyor. 

Artırılmış gerçekliğe yönelik yeni haberler herkes gibi bizi de meraklandırıyor. 

YORUMLAR