Migros, Ürün Toplama Asistanı Robot Taro’yu Tanıttı

Migros, dünya çapında bir ilke daha imza atarak siparişlerin hazırlanması konusunda verimlilik ve hız kazandıkları ürün toplama asistanı TARO'yu hayata geçirdi.

migros, taro, e-ticaret
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Eşsiz bir alışveriş deneyimi yaşatabilmek amacıyla ileri teknoloji ve inovasyonu bir arada değerlendiren Migros, e-sipariş toplama için büyük bir önem taşıyan robotik teknolojiler konusunda dünyada alanında bir ilke imza attı. Migros tarafından kullanılan ve tamamen Migros ve Asis Otomasyon’daki Türk mühendisleri tarafından geliştirilen robot destekli ürün toplama asistanı TARO, ürün siparişlerinin hazırlanması aşamasında büyük bir işlevsellik sağlıyor.

Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort konu ile ilgili, ‘’İnovatif ve öncü uygulamalar ile müşterilerimize eşsiz bir deneyim sunmayı hedefliyor ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Günümüzün perakendesinin ötesinde ve gelecekte dünya perakendesinin yönünü belirleyebilecek bir teknolojiye öncülük etmeyi hedefliyoruz. Migros robotik sistemleri, yapay zeka ve algoritmalarla entegre bir şekilde çalışan ve dünyada ilk olan teknolojik sisteme sahiptir. Bu sistemin uluslararası perakendenin kullanımı için ihracatına da destek vereceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

Kendi Alanındaki İlk Robot Asistan

Dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarıyla öncü olmayı başaran Migros, yenilikçi yaklaşımı ile hayata soktukları ileri teknolojiye sahip uygulamalara bir yenisini daha eklemiş oldu. Dünya perakendesine örnek olabilecek bir ilke imza atan Migros, yeni teknolojili ürün toplama asistanı TARO’yu mağaza depolarında aktif bir şekilde kullanıyor.

Özgür Tort, ‘’Müşterilerimiz tek bir tıkla istedikleri ürünü evlerinden sipariş verebilmenin ayrıcalığını yaşıyor. Offline ve online olan alışverişlerde, kalite kadar hıza da önem verildiğinin farkındayız. Öncü uygulamalar ile müşterilerimize kusursuz ve çağın ötesinde deneyim yaşatma hedefindeyiz. Pandemi sürecinde artan talebi karşılamak için büyümeyi sürdürürken, operasyonel hız ve verimlilik adına da çalışmalar sergiliyoruz. TARO ile siparişlerdeki ürün toplama hızımızı 5 katına çıkardık.’’ açıklamalarını yaptı.

TARO, mağaza içerisinde yer alan akıllı rafların öncülüğünde en doğru ve kısa yol haritasını çıkarabiliyor. Arka planda farklı algoritmaların çalıştığı yapay zeka ve sensör teknolojilerinden yararlanan sistem, siparişte yer alan ürünlere hızlı bir şekilde erişim sağlayabiliyor. Akıllı raflarda yer alan LED ışıklar ürünleri gösterebilmek için yanıyor ve hedefteki ürünleri işaret ediyor. Robotun üzerinde yer alan QR okuyucuları ve sepet ağırlık sensörleri Migros çalışanları tarafından doğrulandıktan sonra sipariş tamamlanıyor.

YORUMLAR