Moloco, 150 Milyon Dolar Yatırım Alarak 1.5 Milyar Değerlemeye Ulaştı

Moloco, Tiger Global liderliğinde yürütülen son yatırım turunu 1,5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşarak kapattı.

moloco 1.5 milyar değerleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mobil uygulama üreticileri ve e-ticaret şirketleri için makine öğrenimi ve büyüme çözümleri sunan Moloco, alanında liderliğini sürdürüyor. Şirket, C serisi yatırım turunu, 150 milyon dolar toplayarak sonlandırdı. Bu yatırımla, değerlemesini 1.5 milyar dolara çıkarmış oldu. Tur, mevcut yatırımcıların katılımıyla küresel internet, yazılım, tüketici ve finansal teknoloji endüstrilerindeki kamu ve özel şirketlere odaklanan bir yatırım firması olan Tiger Global Management tarafından yönetildi.

Dünyanın her yerindeki işletmelere makine öğrenimi modelleri geliştiren şirket, bugüne kadar toplam 200 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımlarını verimli istatistiklere dönüştürmeye bildi ve sürekli olarak yıllık yüzde 100’ün üzerinde büyüdü. 

Kurucu Ortak ve CEO Ikkjin Ahn yatırım turunun ardından verdiği demeçte, birçok mobil işletmenin sürdürülebilir büyüme ve gelir elde etmek için mücadele ettiğini fark ettiklerini söyledi. Şimdilik yalnızca dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine hizmet verdiklerini belirten CEO, artık daha fazla kullanıcı edinmeye yöneleceklerini belirtti. 

Moloco,  Google’ın bir parçası olan YouTube’da erken dönem makine öğrenimi mühendisi olan Ikkjin Ahn tarafından 2013 yılında kuruldu. Ahn,   şirketin veri ve makine öğrenimi altyapısının önemli kısımlarını oluşturduğu YouTube ve Android’de makine öğreniminin öncüsüydü. İyi olduğu alanda kendi işini kuran girişimci, Moloco’yu çeşitli işletmelere, endüstrilere gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları sağlama vizyonuyla kurdu.

YORUMLAR