Musk Açıkladı: Tesla Arabalar Artık Bitcoin ile Satın Alınabilir

Elon Musk, Bitcoin ile Tesla satın almanın artık mümkün olduğunu duyurdu. Bu yeni ödeme şekli şimdilik sadece ABD’de geçerli.

sadece ABD'de
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Tesla, geçtiğimiz şubat ayının başında Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yapmıştı. Yatırım sonrası açıklamalarda kripto para biriminin bir ödeme seçeneği haline getirilmesi için çalıştıkları söylemişlerdi. Bu gelişmenin üzerinden 1 ay geçmeden Bitcoin yatırımı, Tesla’ya 2020 yılının toplam gelirini çok kısa sürede verdi. Şimdiyse ikinci ay dolmak üzere ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter paylaşımıyla Bitcoin ile Tesla satın almanın mümkün olduğunu ve bu tür ödemenin yıl sonuna kadar ABD dışına da taşınacağını ilan etti

ABD otomobil devinin kripto hazinesinde yaklaşık 48.000 BTC yani yaklaşık 2.71 milyar doları bulunuyor. Firma, Bitcoin ödemelerini de dolara çevirmek istemiyor. Eldeki kripto para varlığını artırmak için muhafaza edilecek. Açıklamada Bitcoin’den farklı bir kripto para biriminin adı geçmiyor. Son bilgiler, rezervasyon ücretinin dahi kripto para ile ödenebileceğini söylüyor. Bitcoin ile satış fiyatları kripto para biriminin değerine göre değişiklik gösterecek.

Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin’in birim fiyatı, kısa bir süre sonra 56.242 $ ‘a ulaşarak yaklaşık% 3 arttı. Tesla’nın en pahalı aracı olan Model X Plaid, yaklaşık 120.000 $ ‘dan başlar. Bu da 2 Bitcoin’den biraz fazlaya tekabül eder.

Yeni yılla birlikte kripto para dünyasına hızlı bir giriş yapan Elon Musk, ocak ayında katıldığı bir Clubhouse sohbetinde Bitcoin’in “geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin” eşiğinde olduğunu düşündüğünü söylemişti. Çok kısa bir süre sonra Bitcoin yatırımı gelmiş ve buradan büyük gelir elde etmişlerdi. Geçen hafta ise CEO Musk, unvanını “Tesla’nın Tekno Kralı” olarak değiştirdi.

YORUMLAR