NASA, Mars’ta Oksijen Üretti

NASA, 2021’in başında Perseverance Keşif Aracını Mars’a başarılı bir şekilde indirmişti. Perseverance, kızıl gezegende karbondioksiti oksijene dönüştürmeyi başardı.

perseverance moxie cihazı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

NASA’nın doğruladığı bilgilere göre keşif aracı Perseverance, Mars atmosferindeki karbondioksiti oksijene dönüştürmeyi başardı. Keşif aracının üzerindeki  küçük, altın kutu şeklinde bir cihaz olan MOXIE (Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi), Mars atmosferini oksijene dönüştürmek için katı oksit elektroliz teknolojisini başarıyla kullandı.

MOXIE’nin ilk oksijen çalışması bir saatte 5,4 gram oksijen üretti. Bu miktar oksijen bir astronotu yaklaşık olarak 10 dk kadar sağlıklı tutmaya yeter. Güç kaynağının potansiyel üretimi 12 g/s ile sınırlı ki bu da  yaklaşık olarak büyük bir ağacın ürettiği miktarla aynı. Oksijen üretim süreci, karbondioksit alımı ile başlar. MOXIE’nin içindeki Mars CO 2 ‘i herhangi bir kirletici maddenin giderilmesi için sıkıştırılır ve filtrelenir. Daha sonra ısıtılır ve bu da oksijen ve karbon monoksite ayrılmasına neden olur. Oksijen ayrıca sıcak bir seramik bileşenle izole edilir; oksijen iyonları O 2   ile birleşir . Karbon monoksit zararsız bir şekilde atmosfere geri atılır.

NASA’nın yardımcı yöneticilerinden Jim Reuter, bu ilk girişimin ilerideki olası insan keşiflerinin önünü açmak için çok önemli olduğunu söyledi. Olası Mars görevlerinin mürettebatlı görevler için dönüş yolculuklarında roket itme gücü için gerekli olan oksijen üretmesinin yolunu açıldı denilebilir. Bu yeni keşif, astronotların çalışmasını kolaylaştıracağı gibi geleceğin uzay gezilerine de göz kırpıyor. Eğer karbondioksit oksijene çevrilebildiyse gelecek seyahatlerde kullanılması planlanan dev oksijen rezervlerinin taşınmasına gerek kalmayacaktır. 

Kızıl gezegen% 96 karbondioksit iken, elektroliz yoluyla oksijen üretimi, Mars’tan insanlı bir roketi fırlatmak için gereken onlarca tonu üretmeyi mümkün kılabilir.

İlk Renkli Fotoğraf

NASA, uçuş sırasında bir Ingenuity helikopteri tarafından çekilen Mars’ın renkli bir fotoğrafını yayınladı. 22 Nisan 2021’de çekilen fotoğraf, kızıl gezegenin yüzeyini ve Perseverance gezgininin Jezero kraterinde bıraktığı izleri gösteriyor. Bir tür drone olan Ingenuity, insanlığın Dünya’dan başka bir gezegene gönderdiği ilk güçlü küçük hava aracıdır. Mars’ın atmosferi Dünya’nınkinden daha düşük bir yoğunluğa sahip olduğu için pervaneler çok daha hızlı bir dönüş hızı gerektirir. Son çekimi, zor koşullarla iyi başa çıktığını da göstermiş oldu. 

YORUMLAR