NASA, Yeni Ay Görevi için SpaceX ile Anlaştı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanlı iniş aracı ihalesini Elon Musk ve özel şirketi SpaceX aldı. İhaleler ise büyük tartışmalara yol açtı.

nasa, elon musk, spacex
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Artemis adı verilen proje ile NASA, 1972 tarihinden sonra ilk defa 2020’li yıllarda Ay’a geri dönmeyi planlıyor. SpaceX ise bu projede bir kadın ve bir erkek astronotunu Ay yüzeyine indirecek ve uzay aracını tasarlayacak.

Ay modülü, ünlü şirket SpaceX’in, Texas’ta özel olarak testleri yapılan Starship uzay aracı baz alınarak tasarlanacak. Elon Musk’ın sahip olduğu şirketin kazandığı ihaleye aynı zamanda Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’da uzay araştırma şirketi olan Blue Origin ile katılmıştı. Musk’a ait şirketin kazandığı ihalenin değerinin ise 2.8 milyar dolar olduğu söyleniyor.

NASA insanlı uzay uçuşları şefi Kathy Lueders, ihaleden sonra yaptığı özel açıklamada, ‘’Atılan bu yeni adım insanlığı, düzenli Ay araştırmaları konusunda farklı bir yörüngeye sokuyor olmanın yanı sıra, Mars gibi, Güneş Sistemi’nin derinlerini kapsayan görevler konusunda da ileriye taşıyor’’ ifadelerini kullandı.

İhale Tartışmalara Yol Açtı

Trump yönetimiyle başlatılan proje, ilk kez 2024 yılında Ay’a astronot gönderme hedefi olduğunu açıklamıştı. Fakat gerekli fonlar hususunda yaşanan gecikmeler hedefi ileri bir tarihe doğru taşıyordu.

SpaceX’in Mars görevi için özel olarak teste aldığı Starship uzay aracı ise, Artemis projesinde Ay yörüngesi ile Ay yüzeyi arasında astronot taşıyabilecek bir iniş modülü tasarlayacak.

Proje kapsamında bölgede yer alan donmuş su kaynaklarının, roket yakıtına dönüştürülebileceği ve kurulan Ay üssüne solunabilir hava sağlanabileceği belirtiliyor.

ABD’nin 1960’lı yıllarda ve 70’lerde Ay’a astronot taşıdığı Apollo programı, enflasyona göre düzeltilen sayılarla 250 milyar dolarlık bir bütçeye sahipti.

YORUMLAR