NASA’nın Keşif Aracı Perseverance Mars’a Ulaştı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Mars yüzeyine indi ve ilk fotoğrafı gönderdi. Sıradaki görevi Mars’ta yaşam izi aramak olacak.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Nasa’nın uzaya gönderdiği en gelişmiş keşif aracı Perseverance, Temmuz 2020’de başlayan yaklaşık 480 milyon kilometrelik yolculuğunun ardından 19 Şubat Perşembe günü TSİ 23.55’te Kızıl Gezegene iniş yaptı. Eğer Google’da Perseverance‘ı aratırsanız ekrana saçılan havai fişeklerle karşılaşabilirsiniz. Araç geçmişteki olası yaşam ihtimalini araştıracağı için ilk temas noktası Jezero adlı krater oldu. Bu kraterin milyarlarca yıl önce dev bir göl olduğu düşünülüyor.

Perseverance taşıyan gemi, Mars atmosferine 19.500 km hızla girip yedi dakika içinde bu hızı sıfıra düşürdü. Otomatik iniş esnasında Dünya ile iletişimde 11 dakikadan fazla bir gecikme oldu. Bu süre zarfında Perseverence yalnız kaldı. NASA’nın yayınladığı iniş animasyonunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer işler yanlış giderse aradaki mesafe sebebiyle Dünya’daki kontrol merkezinin müdahale edecek zamanı olmayacak.  Arazi navigasyonu adı verilen otopilot teknolojisini kullanan Perseverance, bu tür bir navigasyonu kullanan ilk araç oldu.

Mars atmosferinin yoğunluğu, Dünya atmosferinin %1’inden daha azdır. Bu nedenle keşif aracı, çok hafif dizayn edildi. Dünya’da gerekenden daha hızlı dönen büyük kanatlar yapıldı. Başmühendis Adam Steltzner, aracın lastik sisteminin 2012 yılındaki Curiostiy adlı araçtan elde edilen deneyim dolayısıyla sağlamlaştırıldığını söyledi. Perseverance’ın kayalık yüzeylerde rahat hareket edip zarar görmesinin önüne geçmek için lastikleri özel şeritlerle üretildi.

Perseverance, tüm keşif araçlarından daha fazla kamera ile donatıldı. Keşif aracında 19 tane, uzay aracındaysa 4 adet kamera var. Bu kameralar sayesinde mikroskobik görüntüler elde edip Dünya’ya gönderebilecek. Ayrıca, ilk defa Mars’taki sesleri yakalamaya imkan tanıyacak iki mikrofona da sahip. Birisi alçalma sırasındaki sesleri diğeriyse yüzeydeki sesleri kaydedecek. Aracın öncelikli görevi ise kaya örnekleri toplamak olacak.

Robot, kayayı delip ufalayacak ve içindeki tüpe yerleştirecek. Böylece geçmiş yaşam izleri araştırılacak. Araçta bulunan ve kamera çekim yeteneği olana mini helikopter de uçurulacak.

Perseverance’ın en az bir Mars yılı boyunca kızıl gezegenin toprağını ve atmosferini keşfetmesi bekleniyor. Bu da yaklaşık 687 Dünya gününe denk gelir. 2026 yılında daha küçük bir araç Jezero kraterine gönderilecek ve onun bıraktığı tüplerin içindeki kaya örneklerini toplayacak. Daha sonra yörüngeye çıkacak olan araç burada bir uydu tarafından yakalanıp Dünya’ya getirilecek.

Perseverance, Mars’a yolculuk hayalleri için gezegenin karbondioksit ağırlıklı atmosferinden solunabilir bir oksijen elde edilip edilemeyeceği sorusuna da yanıt arayacak. NASA’nın bilim araştırmaları sorumlusu Dr. Thomas Zurbuchen ise konuyla alakalı, “Eğer Himalayalar ve Alpler’deki bir jeolojik örneğin niteliğini gerçekten anlamak istiyorsak, insanları oraya götürmeliyiz. Bu Mars’ta da aynı” şeklinde konuştu.

Jezero ve Salda

NASA, daha önce yaptığı araştırmalarla Mars’ın uzun yıllar önce daha sıcak ve ıslak bir gezegen olduğu sonucuna varmıştı. Perseverance, kümülatif bilgiyi kullanarak ilkel yaşamın izlerini arayacak. Bunun için bir zamanların devasa gölünden daha iyi bir başlangıç olabilir mi? 

Jezero, bugün kurumuş bir krater gölü formunda ve ismini Bosna-Hersek’teki aynı adlı şehirden alıyor. Aynı zamanda “Jezero”, Slav dillerinde “göl” anlamına gelmektedir.  İlginç olan kısımsa Burdur’daki Salda Gölü’ne benzemesi.

Öyle ki NASA, “Jezero kraterine seyahat edemeyebilirsiniz ama ona en yakın yeri edebilirsiniz: Salda Gölü, Türkiye” ifadelerini kullandı. Benzerliklerinin ana merkezi ise minerolojileri. 

YORUMLAR