Netflix Hesap Paylaşımına Son Vermek İstiyor

Dünyanın en popüler platformlarından Netflix, 200 milyon ücretli üyesi ile rakiplerini geride bırakıyor. Yine de hesap paylaşımı konusundaki hassasiyetini hala koruyor.

netflix şifre paylaşımı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Netflix, son olarak TikTok benzeri Fast Laughs uygulamasını tanıtmıştı. Bugünkü haberin konusu ise biraz daha farklı. Ünlü platformun resmi olarak dünyada 200 milyon, Türkiye’de 3.5 milyon ücretli abonesi olduğu görülüyor. Ancak bu rakamlar gerçek hayatla pek de uyumlu değil. Çünkü birçok kişi, sevdiği birinin hesabını platformun geniş seyir kataloğundan yararlanmasını için kullanıyor. Abonelerin bu yaygın tutumu, platformu uzun zamandır rahatsız ediyordu. Hem bununla mücadele hem de hesapların güvenliğini sağlamak için yeni bir özellik üzerine çalışıyor.

Yeni işleyişe göre uygulamaya bağlanmak isteyen kişinin IP adresi aboneninkiyle uyuşmazsa kodla doğrulama yapılması istenecek. Söz konusu kod, e-posta veya kısa mesaj yoluyla aboneye gönderilecektir.  Belirlenen sürede giriş yapılmazsa erişim engellenecek ve Netflix otomatik olarak sizi kendi aboneliğinizi oluşturmaya davet edecek. Şunu da belirmek faydalı olacaktır, Netflix’in kullanıcı sözleşmesini ve koşullarını okursanız platforma aboneliğin tamamen kişisel  kullanımınız için ayrıldığını ve evinizin dışındakilerle paylaşmamanız gerektiği uyarısını görebilirsiniz. Uyarıya rağmen, birçok kullanıcının kısıtlamaları ihlal ettiğinin farkında olan platform henüz 2016’da eş veya çocuklarla olduğu gibi diğer insanlarla da meşru şifrenin çok fazla paylaşıldığını söylemişti. O zamanlar daha sakin olan yönetim, bugün Disney+, Amazon Prime gibi rakipleriyle mücadele etmekte aksıyor gibi. 

Bu strateji Amazon Prime Video’da uygulanan metoda benziyor. Orada da bir cihaza her yeni bağlantı yapıldığında hesap sahibine erişimi onaylamak veya onaylamamak için bir mesaj gönderilir. Tabi Amazon aynı zamanda bir alışveriş platformu olduğu için kullanıcıların banka ve kredi kartları otomatik olarak kaydediliyor. Dolayısıyla Netflix’ten önce böyle bir sisteme geçmesi çok doğal.

netflix ortak hesap engellenecek

Yeni güvenlik önlemlerinin hayata geçirilmesi için henüz net bir tarih verilmedi. Şimdilik kısıtlı bir kitle üzerinden deneniyor. Test yöntemi kapsamında, giriş ekranında “Bu hesabın sahibiyle aynı evde yaşamıyorsanız izlemeye devam etmek için kendi hesabınızı açmak gerekiyor.” uyarısı beliriyor. 

YORUMLAR