Netflix TikTok Benzeri Özelliği Fast Laughs’u Piyasaya Sürüyor

Netflix, iOS telefonlara TikTok benzeri yeni özelliğini sundu.

neflix fast laughs
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Netflix, mobil cihazlar için hazırladığı yeni özelliğini sunuyor. Şimdilik sadece iOS cihazlarda görünen Fast Laughs, Netflix’in komedi dizilerinden tam ekran komik klipler sunacak. Böylece TikTok’u rakip görüp benzer ürün tasarlamayan platformlar bir elin beş parmağını geçmeyecek hale geldi, diyebiliriz. 

Fast Laughs, kullanıcıların Murder Mystery gibi filmlerden BoJack Horseman gibi dizilere ve diğer sitcomlardan stand-up gösterilerine kadar komik kliplerin kaydırılarak izlenmesine olanak tanıyacak. 15 ile 45 saniye arası sürecek olan bu videolar çoğunlukla komik ve önceki izlemelerinize benzer şekilde karşınıza çıkacak. İlerleyen dönemde içerik havuzu daha da genişleyecektir. Özelliğe erişmek için Netflix’in mobil uygulamasının sekmeleri arasına yerleştirilen “Fast Laughs”a tıklamanız yeterli olacak. Bir kere tıkladığınızda akış devam edecek ve bir klip bitince diğerine geçilecek. Klipler arasında gezinirken öne çıkan dizi, film veya stand-up gösterilerinden ilginizi çekenleri daha sonra izlemek üzere listenize ekleyebileceksiniz. Zaten yeni özelliğin amaçlarından birisi de insanların içerikleri keşfetmesini sağlamanın bir başka yolunu geliştirmek. 

Fast Laughs, yalnızca platform içi olarak tasarlanmadı. Beğendiğiniz videoları WhatsApp, Instagram, Snapchat veya Twitter’da paylaşabilirsiniz. Özellik, şu anda yalnızca belirli ülkelerdeki iPhone kullanıcıları için mevcut. Testler tamamlandığında Android kullanıcılarının da hizmetine sunulacak.

Bu yeni özellik tüm dünyayı ilgilendirirken Netflix’in Türkiye için başka bir haberi daha vardı. Ülkemizde en çok kullanılan dijital platformların başında gelen Netflix, üyelik ücretlerini yeniledi. Bu gelişmeyle birlikte aylık aboneliklere %30 ile %50 arasında zam uygulanacak. Şirket, açıklamasında Türkiye’deki içerik havuzunu ve hizmet kalitesini artırmak için bu güncellemeyi yaptığını söyledi: 

netflix tiktok klonu fast laughs

“Bu değişiklikle birlikte, her yaşa ve zevke uygun yapımları üyelerimizin hayatına keyif katan bir eğlence deneyimiyle birlikte sunmaya devam edeceğiz. 4 Mart’tan itibaren hayata geçireceğimiz aylık ücretlerimizi şöyle şekillendirdik: Temel plan 26,99 TL, Standart plan 40,99 TL, Özel plan ise 54,99 TL. Her zaman olduğu gibi üyelerimiz kendileri için en uygun seçeneği sunduğumuz bu üç plan arasından tercih edebilecek.”

Platformun kalitesini artırmak istemesi her ne kadar Türk kullanıcılara kulak verdiğini gösterse de üyelerin gelen zammı kabullenmesi biraz vakit alacak gibi görünüyor. Tepkiler arasında üyeliklerini iptal edenleri ve Amazon Prime’a geçeceğini yazanları görebilirsiniz. Güncellenmiş üyelik ücret değişikliği şu şekilde:

Temel Üyelik: 17,99 > 26,99 TL/ay – Tek cihaz, SD çözünürlük

Standart HD: 29.99 > 40,99 TL/ay – İki cihaz, HD çözünürlük

Özel Ultra HD: 41,99 > 54,99 TL/ay – 4 cihaz, Full ve Ultra HD çözünürlük

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir