Network Marketing Nedir?

Network marketing ile ilgilenmeyi düşünüyorsanız, bu konudaki bazı ipuçlarını ve dikkat etmeniz gereken ayrıntıları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

network marketing nedir, network marketing, network marketing ipuçları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Pazarlama teknikleri, etkili bir ticaret anlayışının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Geleneksel pazarlama teknikleri denildiğinde ilk akla gelen yöntemlerden biri olan doğrudan satış, ürünün veya sunulan hizmetin tüketicilere yüz yüze iletişim yoluyla anlatımı sonucunda gerçekleşen satışları ifade ediyor. Geleneksel satış tekniklerinin değişime uğramaya başlamasıyla ortaya çıkan alternatif pazarlama teknikleri arasında yer alan network marketing, doğrudan satış tekniğinin geliştirilmiş bir şekli olarak son yıllarda yeni nesil ticarete yön veriyor.

yeni nesil ticaret

Pazarlama sürecine dahil olan herkesin eşit fırsatlardan yararlandığı ve çalışma saatlerini çalışanların belirlediği bu yenilikçi sistem, oluşturduğu pazarlama ağı üzerinden etkinliğini sürdürüyor. Network marketing süreci, pazarlama ağını sürekli olarak genişletme anlayışıyla yola çıkarak kendini yenileyen dinamik yapısıyla dikkat çekiyor.

Network Marketing Ne zaman Ortaya Çıkmıştır?

Geleneksel ticaret anlayışına yeni bir soluk getiren network marketing, ilk kez Amerika’da 1934 yılında Carl Rehnborg tarafından pazarlama tekniği olarak kullanılıyor. California Vitamin Company şirketi ile ticarete başlayan Carl Rehnborg, 1945 yılında ticaret ağına dahil ettiği Nutrilite Products firması sayesinde network marketing sisteminin kapsamını genişletiyor. Bu gelişmelerin ardından tüm dünyada pek çok ülkede yeni ağlar kurulmaya devam ediyor. 2017 yılında dünyanın en hızlı gelişen sektörleri arasında olan network marketing, çağın en yaygın pazarlama tekniklerinde ilk sıralardaki yerini koruyor.

Network marketing sistemi Türkiye’de 90’lı yıllarda keşfedilmeye ve ticaret stratejisi olarak kullanılmaya başlanıyor. 14 Ocak 2015 yılında Tüketici Kanunu ile sınırları çizilen bu kazanç sistemi, birçok farklı firma tarafından uygulanıyor. Türkiye’deki network marketing ağında Avon, Oriflame, Farmasi, Natura gibi kozmetik firmalarının yanı sıra Amway ve Herbalife gibi bitkisel sağlık ürünleri pazarlaması yapan farklı markalar da yer alıyor. Türkiye ticaret ağında aynı zamanda Tupperware, Pola ve Miki Corp gibi farklı hedef kitlelerden oluşan tüketicilere hitap eden markalar da göze çarpıyor.

Network marketing sistemi dünyadaki en yoğun nüfuslu ülkeler arasında gelen Çin ve ABD gibi ticaret devlerinin sıklıkla tercih ettiği bir sistem olarak başarısını kanıtlıyor. Fransa, Almanya ve Güney Kore gibi diğer ülkelerdeki ticaret pazarlarında da network marketing sisteminin yükselişte olduğu görülüyor. Avrupa’nın en hızlı gelişim gösteren ticaret pazarları arasında yer alan Türkiye’de network marketing pazarlama ağı, ülkenin milli gelir oranlarına büyük ölçüde katkı sağlayan sistemiyle yatırımcıların ilgi odağı haline geliyor.

Network Marketing Yasal Mıdır?

Doğrudan satış yönteminin pazarlama tekniği ve sağlanan kazanç açısından geliştirilmiş bir şekli olan network marketing, yasal olarak güvence altına alınan e-ticaret kapsamına dahil ediliyor. Resmi Gazete’de yayınlanan 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun başlığı altında usülleri belirtilen e-ticaret,  doğrudan satışı ve network marketing girişimlerini de yasallaştırıyor.

Yasal ve yasal olmayan şirketlerin ayırt edilmesi, network marketing sisteminin eksiksiz ve güvenilir bir şekilde ilerleyebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Tüketiciler ve firmalar arasında etkileşimli bir kazanç sistemi olan bu ticaret stratejisinde, tüketicilerin firmaya duyduğu güven network marketing pazarlama ağının gelişimine katkı sağlamasına yardımcı oluyor. Yasal bir e-ticaret yolu olarak kabul edilen network marketing, tüketici haklarının korunması önceliğini taşıyan ilkeler doğrultusunda dünyada ve Türkiye’de geniş pazarlama ağlarının oluşumuna imkan sağlıyor.

Network Marketing Özellikleri Nelerdir?

Network marketing, kişilerin bağlı olduğu şirketin pazarlama planları kapsamında, kendi isteklerine ve uygunluklarına göre yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışarak kazanç elde ettikleri bir sistem olarak biliniyor. Network marketing’de kazanç çalışanların yaptığı satışlar, pazarlama ağına dahil ettikleri kişiler ve bu kişilerin gerçekleştirdiği satışların toplamını esas alıyor. Çalışanların satış yaparak kazanç sağlamalarının yanı sıra pazarlama ağına kazandırdıkları yeni çalışanlar sayesinde de gelirlerini artırabilmeleri, network marketing’in hızlı bir şekilde gelişmesini  ve güçlenmesini sağlıyor.

Network marketing şirketleri, bünyelerinde kayıtlı olan temsilciler aracılığıyla satışı yapılan ürün veya hizmetleri tüketiciyle doğrudan buluşturmayı hedefliyor.  Network marketing firmaları, Titan ve Ponzi  gibi güvenilir olmayan sistemlerin aksine temsilci kaydı sonrasında herhangi bir ücret ödemeyen, ürünleri satılması veya satılmasına aracı olunması durumunda temsilcilerine ücret ödeyen şirketlerdir.  Temsilciler gelirlerini yaptıkları satışlar üzerinden kazanabildikleri gibi, şirketin temsilcileri arasına kazandırdıkları kişilerin yaptığı satışlardan alınan komisyon üzerinden de artırabilirler.

Network marketing şirketleri, piyasa değeri belirlenmiş ürünleri ve hizmetleri tüketiciye sunuyor. Tüketici haklarına önem veren geniş ölçekli firmalar arasında yer alan bu şirketler, sahip oldukları ürün iade politikasıyla tüketicilerin iade hakkını güvence altına alıyor. Bu sayede temsilciler ve tüketiciler arasında güven ilişkisi kurarak etkili bir ağ sistemi oluşturuyorlar.

Network Marketing ve Geleneksel Ticaret Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Network marketing birçok açıdan geleneksel ticaret sistemlerinden farklılaşıyor. Başlangıç sermayesinin geleneksel sistemlere göre düşük olması, firmaların network marketing sistemlerine yönelmesinde büyük bir etken oluşturuyor. Temsilciler için ticaret tecrübesi ve eğitim gerektirmeyen network marketing, çalışmak isteyen herkes için kolaylık sağlıyor. Zarar etme riskinin olmadığı bu sistem, yarı zamanlı çalışabilme imkanı sunduğu için ek iş olarak da tercih edilebiliyor.

Network marketing temsilcilerine pasif kazanç imkanı sayesinde kısa süreli organizasyonlarda bile uzun vadeli kazanç sağlıyor. Geleneksel ticaret sistemlerinin aksine sponsor desteğinde bulunan ticaret sistemi, temsilcilerine güvenli bir çalışma ortamı vadediyor. Kişisel gelişim programları ve motive edici eğitimleriyle temsilcilerini destekleyen network marketing, sürekli gelişen yapısı sayesinde uluslararası ticaret ağına dahil olma konusunda temsilcilerine fırsat tanıyor.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Doğrudan satış tekniğine tavsiye etme taktiğinin eklenmesiyle geliştirilen network marketing en temel haliyle, temsilcilerin ürünü satın alarak kullanması ve çevresindekilere tavsiye ederek satış yapması üzerine çalışıyor. Satış ile ilgili faaliyet gösteren tüm firmaların vazgeçilmezlerinden olan reklamlar, geleneksel ticaret sistemleri için önemli bir nokta oluyor. Ancak ürünü gerçekten kullanan kişilerin yorumları ve tavsiyeleri  de gelişen ticaret sistemlerinde reklamların üstlendiği görevi yerine getirme konusunda son derece etkili oluyor.

Geleneksel ticaret sistemlerinde toptancı, kira, depolama, nakliye, çalışma ücreti ve reklam gibi harcamalar ürünün maliyetini artıran unsurlar arasında yer alıyor. Network marketing sistemi ile pazarlama yapılırken ise yalnızca distribütörler aracı oluyor. Bu sayede ürünün maliyetini artıran unsurlar ortadan kalkıyor. Network marketing sistemine katılmayı düşünüyorsanız, bu avantajları göz önünde bulundurarak, sistemin sağladığı kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

Network Marketing Temsilcilerine Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Network marketing temsilcileri, düşük sermayelerle işe başlayarak pazarlama sistemindeki yerlerini alabiliyor. Çalışma saatlerini belirleme konusunda özgürlük sağlayan bu sistem, temsilcilerin diledikleri saatler arasında çalışarak, yüksek verimlilik elde edebilmelerine yardımcı oluyor. Sabit bir gelir olmadan çalışma yoğunluğuna bağlı olarak gelir düzeyinin değişmesi, temsilcileri motive etme konusunda etkili bir yöntem oluşturuyor. Temsilcilerin çalışma ekiplerini kendilerinin seçmesi de organizasyon kurma becerilerine katkıda bulunuyor. Network marketing’in pasif gelir imkanı sayesinde kısa bir süre içinde düzenli halen gelen bir kazanca ulaşmak mümkün oluyor.

Network Marketing Firmalara Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Network Marketing’in firmalara sağladığı avantajlar arasında ilk sırada düşük maliyet yer alıyor. İş yeri giderleri düşen firmalar, ürünlerin satışı üzerinden daha yüksek kâr elde edebiliyor. Franschise mantığı ile benzerlik gösteren network marketing, bu ticaret sistemini tercih eden firmalara kısa sürelerde nitelikli ve hızlı bir büyüme avantajı sağlıyor.

E YANİ?
Network marketing konusunda birçok kişinin aklında büyük soru işaretleri yer alıyor. Bu soru işaretlerinin giderilmesi ve network marketing dünyasında başarılı olunabilmesi için bazı adımlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yazımıza sizler için network marketing dünyasına derinlemesine bir bakış attık. Bu ufak rehberimizi inceleyerek network marketing ile ilgili birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
YORUMLAR