Elon Musk’ın Neuralink’i 205 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Neuralink aralarında ünlü şirketlerin yer aldığı özel yatırımcılardan 205 milyon dolar değerinde büyük bir yatırım alarak tekrar gündeme geldi.

neuralink
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google Ventures, Peter Thiel’ın Founders Fund’ı ve OpenAI CEO’su Sam Altman’ın aralarında bulunduğu yatırımcılar 205 milyon dolar değerindeki yatırımını Neuralink’e aktardı.

Alınan yeni yatırım, Neuralink’in ilk ürününü piyasaya sürebilmesi ve gelecekteki ürünlerin araştırmasıyla geliştirilmesinde kullanılacak. Şirketin bugüne kadar aldığı yatırım miktarının ise ortalama 363 milyon dolara ulaştığı da ortaya çıktı.

2016 senesinde Elon Musk’ın kurduğu Neuralink telefon ve bilgisayarlar ile iletişim kurabilecek yüksek bant genişliğine sahip beyin implantları yaratılmasına imkan tanıyor. Neuralink’in en önemli ürünleri arasında N1 Link adı verilen özel bir arayüz cihazı bulunuyor.

N1 Link cihazı, teorik olarak çiğin beyin aktivitesini izlemesine ve beyne sinyal gönderilmesine imkan tanıyor. Özel çiğin nörolojik durumları tedavi edebilmek ve amputelerin robotik uzuvlarını kontrol edebilmesi gibi görevleri bulunuyor.

Neuralink’in yaptığı yeni açıklamalarda şirketin misyonunun biyolojik ve yapay zekayı yakından bağlayabilen beyin arayüzü oluşturma hedefine sahip olduğu ortaya çıkıyor. Beyinle ilgili farklı rahatsızlıkları tedavi edebilecek beyin-makine arayüzleri geliştirmek gibi hedefleri de bulunan şirketin insan testlerine hangi tarihte başlayacağı bilinmiyor.

Elon Musk şubat ayında şirketin bu yılında sonuna kadar primattan insan denemelerine geçilebileceğini de belirtmişti. Neuralink bu alanda tek şirket değil. Fakat en ilgi çekicilerinden oluyor. 20 kişilik ekibi ile faaliyetlerini sürdüren Synchron ekibi de önemli rakipler arasında bulunuyor.

YORUMLAR