Nike’ın El Yapımı Kramponları Açık Artırmaya Çıkıyor

Nike kurucu ortağı tarafından Kanadalı olimpiyat şampiyonu Harry Jerome için müzayedeye çıkarılıyor.

spor koleksiyonu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Nike’ın kurucu ortağı ve atletizm koçu olan Bill Bowerman’ın tasarladığı bir çift el yapımı krampon, bu ayın sonunda Sotheby’de açık artırmaya çıkıyor. Olimpiyatların yaklaşmasıyla birlikte spora dair açık artırma koleksiyonlarının sunulması birbirini takip etti. Satış, çoğu rezervsiz olmak üzere 50’den fazla ürünü kapsayacak ve 23 Temmuz’daki Yaz Olimpiyat Oyunları ile aynı gün başlayacak.

Müzayedeye sunulan 1960’larda üretilmiş Nike deri ayakkabının  800 bin ila 1,2 milyon dolar arasında alıcı bulması bekleniyor. Amerika’nın en büyük şirketlerinden biri olan Nike’ın kökeninde önemli bir bölümü temsil eden krampon, daha sonra Nike’ın da simgesi haline gelecek olan “Swoosh”un prototipine sahip. Jerome’un adı da ayakkabılardan birinin dil kısmına karalanmış olarak görülebilir.  Sotheby’s’e göre prototip ayakkabıların üst kısmı aşınma gösteriyor, ancak waffle’lar, sivri uçlar ve alt kısımlar çok iyi durumda görünüyor. 

Müzayedenin başka bir koleksiyonunda 1984 Olimpiyat Denemeleri sırasında basketbol ikonu Michael Jordan tarafından giyilen ve tahmini değeri 80.000 ila 100.000 dolar arasında olan bir çift Converse Fastbreak spor ayakkabısı bulunuyor. Katalog açıklamasına göre bunlar, Michael Jordan’ın giydiği en nadide spor ayakkabılarından bazılarıdır. Bu çift, kariyerinin başlangıcında Bay Jordan tarafından 1984 Olimpiyat Denemeleri sırasında giyilmiş. 

YORUMLAR