Niş Pazarlama Nedir?

Küçük bir kitleye özel bir ürün sunarak ihtiyaçlarını karşılayabilir ve kar oranı oldukça yüksek çalışmalar yapabilirsiniz.

niş pazarlama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Niş pazarlama, bir tüketici topluluğunun ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre oluşturulan özel bir pazarlama türüdür. Niş pazarlama sayesinde küçük çaplı işletmeler büyük rekabet ortamlarında kendilerine özel bir alan geliştirerek kazanç elde edebilirler.

Niş pazarlama süreci spesifik bir kitleye yönelik çalışmaları kapsar. Bu yöntem sayesinde pazarda lider olan firmaların hizmet kısmında bulunan küçük boşlukları fark etmesi meydana gelmiştir. Özel bir alanda kimsenin fark etmediği ve önemsenmeyen bu ufak boşluklar bir kitleden gelir elde edebilmenize destek verir.

niş pazarlama

Küçük ya da yeni bir işletme olarak sektördeki keşfedilmeyenleri keşfettiğiniz zaman gelirleriniz artar ve sektörünüzde daha sağlam bir yer edinebilirsiniz.

Niş Ürün Nedir?

Niş ürün, küçük bir kitlenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olan üründür. Bir sektörde faaliyette bulunan firmalar hizmet çerçevesinde ufak bir boşluğu fark ederek bu boşluğa yönelik bir ürün sunabilirler.

Ürünler az sayıda kişinin asla vazgeçemeyeceği özel ürünler olmalıdır. Bu tür bir ürün tüketicisine büyük bir değer kazandırmalı ve rakibi olmadığı için satıcısına da iyi bir gelir getirmelidir. Müşteri taleplerine yönelik bir ürün olduğu için müşteri kitlesi bu ürünlere istenen ücreti verebilme konusunda bir hayli cömert olabilir.

Niş ürünleri pazarlayan özel işletmeler özgün bir ürün tasarlamak zorundadır. Eğer niş bir ürün pazarlamak istiyorsanız uzmanlaşmış kişiler ile ekip halinde çalışmalısınız. Ürünlerin üretim miktarının ve satış oranlarının düşük olduğunu da unutmamalısınız. Fakat tüketicilerin taleplerini karşıladığı için yüksek kazanç oranları söz konusudur. Niş ürün sunan firmalar sipariş üzerine de çalışabilirler. Firmalar arasında e-ticaret yöntemlerinden yararlananlar da vardır. Bu sebeple, stok ve maliyet açısından rahatlayabilirsiniz.

Niş Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Niş pazarlama konusunda ilerlemek istiyorsanız bazı özel detayları iyi bilmelisiniz. Müşteriler satıcıların istedikleri ücretleri verebilme konusunda genellikle bir sorun yaratmazlar. Bu sebeple, ücreti belirleyenler satıcılar olur. Niş pazarlama sürecinde insanlara satacağınız ürün ya da hizmet farklı ve özgün bir yapıya sahip olmalıdır. Aynı zamanda markanızın faaliyet gösterdiğiniz alanda profesyonel olması ve insanlar ile iletişimin iyi olması da önemlidir.

niş pazarlama

Bu pazarlama sürecinde hedef kitleniz ufak bir grup olacağı için pazarlama çalışmalarınızda hedef kitlenizin gözünde kurumsal bir kimlik oluşturmuş olmalısınız. Sürecin en önemli özelliği ise üretim miktarı ve satış oranlarının düşük olmasına rağmen kazanç oranlarının bir hayli yüksek olmasıdır.

Niş Pazarlamanın Avantajları Neler?

Niş pazarlamada özel ve normale göre farklı olan bazı beklentilere yönelme durumu söz konusudur. Bu durum sizin yüksek fiyatlar ile karlı şekilde satı yapabilmenize olanak tanır. Gerektiği zaman özel sipariş alarak çalışmalarınızı yürütebileceğiniz için bütçe ve stok maliyetlerinde gözle görülür bir tasarruf elde edebilirsiniz.

Pazarlama faaliyetleriniz sonucunda elde edeceğiniz uzmanlığı isterseniz farklı ürün ya da hizmetlere de aktarabilirsiniz. Niş pazarlama sürecinin olumsuz yanlarına bakıldığı zaman diğer tüm pazarlama tekniklerinde olduğu gibi riskler vardır. Kısa bir süre sonra pazarlama stratejilerinizin sizlere getirisi aynı olmayabilir. Bu noktada başarılı örnekler arasında Tuborg firması gösterilebilir.

Faaliyet göstereceğiniz bölge, uygun dağıtım kanalları ve hedef kitlenizi harekete geçirebilecek olan davranışlar önden belirlenmelidir. Böylelikle bir pazara girerken stratejilerinizi önceden belirlemenin getirdiği avantajları kullanabilirsiniz. Bu pazara giriş yapmak istiyorsanız gerekli teknolojik altyapı, dijital reklam altyapısı gibi modern alanlarda da kendinizi hazır hale getirmelisiniz.  

E YANİ?
Niş pazarlama sizlere azalan rekabet imkanı ve odaklanmış iş çabaları gibi avantajlar sunabilir. Ayrıca sipariş ile çalışabileceğiniz bu pazarlama yönteminde stok ihtiyacınız da ortadan kalkar. Personel maliyeti ile sermayesinin diğer pazarlama yöntemlerine göre düşük olması riskin azalmasına yol açar. Niş pazarlama yaparak belirli bir gruba yönelik kar oranı yüksek ürün ya da hizmetler sunabilirsiniz. Pazarlama stratejileriniz geliştirirken mevcut müşteriler ve sektöre uygun pazar alanlarını önceden belirlemeniz rakiplerinize göre bir adım ileride olabilmenize de destek sağlar. Doğrudan pazarlamaya yönelik promosyonlar müşteri taleplerinin en iyi şekilde karşılanmasını mümkün hale getirir.
YORUMLAR