Nöropazarlama Nedir?

Özel nöropazarlama teknikleri sayesinde birçok farklı alanda avantajlı duruma geçebilmeniz mümkündür.

nöropazarlama avantaj
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Teknolojinin pazarlama ve satış süreçlerinin iyiden iyiye içine girmesiyle beraber modern pazarlama yöntemleri de ortaya çıkıyor. Reklamcılık süreçleri artık doğru hedef kitle, doğru zamanlama ve doğru bir tonda geliştiriliyor. Reklamların başarıya ulaşabilmesi için kapsamlı incelemeler ve analizler yapılması da gerekiyor. Bu noktada kullanıcı psikolojisi ile ilgili davranışları da incelemelisiniz.

nöromarketing, nöropazarlama

Pazarlama yapmak isteyenlerin temel amaçları arasında adına çalıştığı marka veya firmanın ürün ve hizmetlerini göz önüne çıkarmak yer alır. Aynı zamanda bu ürün ve hizmetler için bir ihtiyaç oluşturmak da önemlidir. Ürün ve hizmet satışını artırmak, markanın hedef kitle üzerinde yarattığı imajı yönetebilmek gibi adımlar da takip edilir. İtibar yönetimi çerçevesinde genel kamu düşüncesi üzerinde şekillendirme yapılır.

Gerçekleştireceğiniz pazarlama faaliyetlerinin yukarıdaki amaçlardan biri ya da birkaçına aynı anda hizmet etmesi normaldir. Bunların uygulanabilmesi için pazarlamacıların hedef kitledeki satın alma algıları hakkında bilgi sahibi olması büyük bir öneme sahiptir. Tam bu noktada devreye giren nöropazarlama, ileri düzey görüntüleme yöntemlerini kapsar.

Nöropazarlama Nasıl Yapılır?

Nöropazarlamanın diğer yöntemlerden farkı kitleleri analiz etme noktasında ortaya çıkar. fMRI ve EEG gibi kavramlar söz konusudur. Bu yöntemler beynin belirli uyaranlara tepkisinin ölçülmesini de sağlar. Peki bu tepkiler neye göre sonuçlandırılır ve kıyaslanır?

Pazarlama analisti ile uğraşan kişiler piyasaya girecek olan bir ürün ile ilgili fizibilite araştırmaları yaparlar. Ürünü beğenip beğenmediğiniz ile ilgili sorulan sorular beyindeki elektrokimyasal hareketlilik yoluyla incelenme yapılmasına olanak tanır. Ayrıca piyasaya sürülecek bir ürünün VR teknolojisi ile hedef kitleye denetilmesi de mümkündür. Deneme sırasında beyin görüntüleme cihazı üzerinden tüketicilere birtakım incelemeler yapılır.

Nöropazarlamadaki temel hedef, beynin ‘’satın alma’’ davranışı geliştirmesini sağlayabilecek doğru etkenleri bir araya getirmektir. Bu duruma bağlı olarak pazarlamacılar da bireylerin kafalarında ürün veya hizmetle ilgili algıları oluşturan temel koşullamaları çözmeye başlarlar. Bu özelliği ile her pazarlamanın aslında bir nevi nöropazarlama olduğunu da söyleyebilmek mümkündür. Örneğin, bir araba reklamında yer alan ve arabanın kendi teknolojisiyle alakalı olmayan reklam teması, temel olarak beyin örüntülerinin ve satın alma davranışlarının keşfedilmesiyle örüntülerin farklı yöntemler üzerinden tetiklenmesini kapsar.

Nöropazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Nöropazarlama birden fazla analiz sürecinde değerlendirilebilecek bir yöntemdir. Şirketlerin bazıları yeni bir ürün için bu yöntemi tercih ederken, bazıları ise mevcut ürünlerine reklam filmi yapacakları zaman bu süreçten yararlanabiliyorlar.

Ürün tasarımında yer alan her türlü ayrıntı için testler uygulanabilir. Gerçekleştirilen testler, mevzu bahis tasarımın satın alma davranışlarına ve marka algısına olan etkilerinin ölçülebilir hale gelmesini sağlar.

nöropazarlama

UX / web sitesi odaklı olan testler de yapılır. Web tabanlı bir proje olarak piyasaya sürülmüş platformların genelinde, kullanıcıların web sitesinde gezerken sergiledikleri davranışlar ölçülür. Renk dağılımından boşluk alanlara, genel temadan formlara kadar sıkı bir optimizasyon işlemi yapılır.

Birden fazla görünüm arasından hangisinin hedef kitleye daha fazla uygun olduğunu anlayabilmek için nöropazarlama tekniklerinden yararlanabilirsiniz. Çok opsiyonlu karşılaştırma temeline dayalı testlerde bu yöntem oldukça işinize yarayabilir.

Marka ismi, logosu, renkleri ve sloganı gibi detaylar üzerinde yapılan genel marka algısı ile alakalı değişiklikler için nöropazarlamadan yararlanabilirsiniz. Olası tepkiler için çeşitli nöropazarlama tekniklerini kullanarak geleceğe yönelik stratejilerinizi önceden hazır hale getirebilirsiniz.

Bu tür yöntemlerin yanı sıra nöropazarlama teknikleri alternatif alanlarda da kullanılır haldedir. Görüntüleme teknikleri tüketicilerin markaların prestijine bakış açılarını da ölçebilir. Nöropazarlama teknikleri arasında fonksiyonel magnetik rezonans görüntüeme (fMRI), EEG, göz takip (bakış odaklı), göz takip (göz bebeği odaklı), biyometrik analiz ve yüz kodlama yer alır.

E YANİ?
Nöropazarlama disiplinlerarası bir yaklaşım ile pazarlama alanında nörobilim ve pazarlamanın bir araya getirilmesini sağlar. Pazarlamanın en önemli alt dalları arasında yer alan bu yöntem birçok farklı marka tarafından tercih edilir. Nöropazarlamanın yapılabilmesi için fMRI, EEG, göz izleme, GSR, yüz kodlama, PPG ve örtülü bağlantı testlerinden destek alınır. Nöropazarlama teknikleri, ürünlerini piyasaya sunmadan önce test etmek isteyen markaların vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu markalar arasında dünyaca ünlü Coca Cola, Frito-Lay, Google ve Gillette gibi isimler de yer alır.
YORUMLAR