Barbie, Okyanus Plastiklerinden Ürettiği Bebekleri Duyurdu

Barbie’nin çevre duyarıyla üretilen yeni serisi tanıtıldı. Mattel, 2030 yılına kadar tüm ürünlerde ve ambalajlarda %100 geri dönüştürülmüş, geri dönüştürülebilir veya biyolojik bazlı plastik malzemelere sahip olma hedefi için çalışıyor.

barbie geri dönüşüm girişimi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın en ünlü oyuncak şirketlerinden Mattel, “Barbie Loves the Ocean” koleksiyonunu duyurdu. Tanıtılan üç bebek de tamamen geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinden yapıdı. Bu proje ile hem okyanustaki plastik atıklar geri dönüştürülmüş oldu hem de çevre kirliliğine dikkat çekildi. Bebeklerin yanında yine %90 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış bir plaj kulübesi ve birkaç plaj aksesuarı da bulunuyor ve yeni Barbie’ler de tıpkı diğerleri gibi görünüyor. 

Plastikler, resmi atık toplama sistemlerinden yoksun bölgelerdeki su yollarının 50 kilometre yakınından elde edildi.  Mattel ayrıca çocuklara sürdürülebilirliği öğretmek için yeni bir marka kampanyası başlattı: Pembenin Geleceği Yeşildir. Markanın ikonik pembe rengi, gezegeni korumayı temsil eden yeşille birleştiriliyor. 

Mattel içinde Barbie ürünleriyle ilgilenen Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Küresel Başkanı Lisa McKnight, “Ürünlerimizi sürdürülebilir plastik malzemelerle yapmak için öğrenmeye, yeni teknolojiler araştırmaya ve yeni yollar geliştirmeye devam ediyoruz” dedi ve ekledi: “Çocukların etraflarında gördükleri dünyayı daha iyi yansıtmak için tasarlanan girişimleri sürekli olarak ilerlettiğimiz için 62 yıllık mirasımız evrimle dolu. Barbie Okyanusu Seviyor, çocukların gelişebileceği bir gelecek ortamı yaratmanın bir parçası olarak yaptığımız sürdürülebilir yeniliklerin en iyi örneği.”

Mattel Başkanı ve Operasyon Direktörü Richard Dickson, “ Bu Barbie lansmanı, Mattel’in çevre bilincine temel odak noktası olarak ilham veren, amaca yönelik markalardan oluşan büyüyen portföyüne bir başka eklemedir” dedi. “ Mattel’de, gelecek neslin çocukluğun harikasını keşfetmesini ve tam potansiyellerine ulaşmasını sağlıyoruz. Bu sorumluluğu ciddiye alıyoruz ve çocukların da potansiyellerle dolu bir dünyayı miras almalarını sağlamak için üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz.

Mattel, 2030 yılına kadar tüm ürünlerinde ve ambalajlarında %100 geri dönüştürülmüş, geri dönüştürülebilir veya biyolojik bazlı plastik malzemeler kullanmayı hedefliyor. 

Barbie’nin popüler YouTube kanalının vlogger serisinin yeni bölümü,  “Barbie Hepimizle Gezegeni Korumak için Yöntemler Paylaşıyor” ile kampanya dijital alandan da sürdürülüyor. Merak edenler için videoyu aşağıya ekliyorum.

YORUMLAR