Yemek Paylaşım Uygulaması OLIO, 43 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Londra çıkışlı yemek paylaşma uygulaması OLIO, VNV Global’in üstlendiği B Serisi yatırım turundan 43 milyon dolar yatırım alarak ayrıldı.

olio yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Londra merkezli OLIO, 43 milyon dolar yatırım alarak gündeme geldi. Şirket, aldığı yeni yatırım sayesinde uluslararası genişleme planlarını hızlandırmayı düşündüğünü söyledi. Aynı zamanda gıda işletmeleri ve restoranlar arasındaki gıda israfını engellemek, israfın çevresel etkilerini ve karbon emisyonlarını da azaltmak istediklerini belirttiler.

2015 senesinde Saasha Celestial-One ve Tessa Clarke tarafından kurulan OLIO uygulaması komşuları birbirine entegre eden ücretsiz bir uygulama olarak faaliyette bulunuyor. Platform fazla yiyeceklerin çöpe atılmasının da önüne geçiyor. Böylelikle yiyecek israfının önüne geçiliyor.

olio

Yiyecekler benzer lokasyonda yer alan kişiler arasında da paylaştırılabiliyor. OLIO’nun konum tabanlı olan uygulaması ve internet sitesi, insanların aynı mahalledeki diğer insanlar ile paylaşılmak üzere istenmeyen gıdaların fotoğrafını listelemelerine imkan sağlıyor.

Yiyecekler Büyük İlgi Görüyor

Şirket, yalnızca kişileri odağına alarak ilerlemiyor. Market zincirleri ve restoranlarla da ortaklıklar söz konusu oluyor. Bu çerçevede İngiltere’nin en büyük market zincirlerinden Tesco’nun mağazalarını entegre ettiği de biliniyor.

OLIO ve Tesco işbirliği ile beraber Food Waste Heroes programı da hayata geçirilmişti. Programın 30 bini aşkın katılımcısı olduğu da söyleniyor. Costa Coffee ve Elior gibi işletmeler bu kapsamda satılmayan veya servis edilmemiş yiyeceklerini yeniden dağıtabiliyorlar.

OLIO mevcut olarak 25 milyon porsiyon yiyecek paylaşımı hacmine de sahip. Platformun beş milyonu aşkın kullanıcısı var ve uygulamaya eklenen yiyeceklerin büyük bir çoğunluğunun 20 dakika içerisinde talep görmesi oldukça büyük bir ilgi çekiyor.

YORUMLAR