Jeff Bezos ile Birlikte Uzaya Giden Oliver Daemen, Amazon’dan Hiçbir Şey Satın Almadığını Söyledi

Uzay yolculuğunda Jeff Bezos’a eşlik eden Oliver Daemen, dünyanın en zengin insanını şaşırtmayı başardı.

bezos uzay yolculuğu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

18 yaşındaki Oliver Daemen, uzay yolculuğu yapan en genç insan olarak tarihe geçti. Genç Hollandalı, 20 Temmuz’da New Shepard’da Jeff Bezos, kardeşi Mark ve pilot Wally Funk’a eşlik etti. Kendisi uzay yolculuğu yapan en genç insan olurken pilot Wally Funk ise (82) en yaşlı insan oldu. Bu yolculuk bildiğiniz gibi başarıyla sonuçlandı. 

Oliver Daemen, Reuters’a bir röportaj vererek 10 dakikalık deneyiminden söz etti. Yol arkadaşlarının hepsini çok eğlenceli ve ayağı yere basan insanlar olarak tanımlayan Daemen, Jeff Bezos ile olan bir anısını da anlattı: “Jeff’e Amazon’dan hiçbir şey almadığımı söyledim. E-ticaret devinin kurucusu ‘Vay canına, bunu duymayalı uzun zaman oldu.’ şeklinde yanıtladı.”  Böylece dünyanın en zengin insanını şaşırtmış oldu. 

Jeff Bezos, kısa uzay yolculuğunun sonunda bu ilk uçuşu mümkün kılan tüm Amazon çalışanlarına ve müşterilerine teşekkür etti. Daemen, müşteri olmaması dolayısıyla teşekkür alanların içine dahil olamadı. 

Tarihin en genç uzay yolcusu, rokette yer almak için 28 milyon dolarlık müzayedeyi kazanan isimsiz kişinin yerini aldı. Açık artırmanın kazananı çakışan gündemi nedeniyle uçuşa katılamadı. 

Oliver Daemen de açık artırmaya yatırım fonu sahibi babasının parasıyla katılmıştı. İkinci uçuş için yerini çoktan alan genç, müzayede kazananının ani çıkışı ile hayalini daha erken gerçekleştirebildi. 

YORUMLAR