Olmazsa Olmaz Girişimci Özellikleri

Girişimcilik yolunda herkesin sahip olduğu bazı kişisel özelliklere daha fazla ihtiyaç duyabilirsiniz ya da bu özellikleri geliştirmeniz gerekebilir.

girişimcilik, girişim, yatırım, melek yatırımcı, yeni girişim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Her insanın kendisine göre farklı özellikleri ve becerileri vardır. Ancak girişimci olmayı düşünen kişilerin bu özelliklerden bazılarının diğerlerine göre daha fazla olması gerekebilir. Bir girişimci için ihtiyaç duyulabilecek pek çok farklı becerinin önemi son derece büyüktür. Henüz işin başındayken bazı özelliklere sahip olabilmek ise sizleri avantajlı duruma geçirebilir.

İleri Görüşlülük ve Motivasyon Yeteneği

Girişimciler için yarını bugünden görebilmek son derece önemlidir. Bu özellik hem yarının trendlerini bugünden kestirebilmenizi sağlar hem ortaya çıkmamış ihtiyaçlara çözüm üretebilecek projeleri şimdiden hazırlayabilmenize imkan tanır. Ayrıca projelerin yarının şartlarında ne kadar başarılı olup olmayacağı da bugünden ön görülebilmiş olur. Mikro trendleri doğru yorumlamak yükselen trendler haline gelindiği zaman doğru konumda olabilmek için son derece önemlidir.

motivasyon yaratıcılık

Bir iş yerinde maaşlı çalışırken sizi motive edebilecek şeyler olabilir. Fakat tek başınıza olduğunuz zaman motivasyonun sizin içinizde olması gerekir. İşe başlar başlamaz müşterilerin beklentileri ve teslim tarihleri henüz belli değil ise, büyük bir motivasyon ile her gün çalışabilmek için kendi motivasyon kaynaklarınızı yaratmalısınız.

Zaman Yönetimi, Özgüven ve Finansal Bilgiler

Zaman yönetimi tıpkı freelancer olarak çalışan kişiler için girişimciler için de önemlidir. Daha fazla çalışmanız bu noktada önemli olabilir. Fakat zamanınızı doğru yönetemiyorsanız çok yüksek saatler çalışmanın bile size herhangi bir faydası olmayabilir. Zaman yönetimi konusunda kendinizi mutlaka iyi bir şekilde geliştirmelisiniz. Henüz işin başındaki girişimcilerin boşa harcayabileceği zamanı olduğunu da unutmamalısınız.

Girişimcilik denildiği zaman akla ilk gelen ayrıntı risk almayı bilmek demektir. Eğer özgüveniniz eksikse bu durum risk almanızı gerektiren her koşulda kaygılı olmanıza sebep olabilir. Bu durum neticesinde fırsatları da kaçırıyor olabilirsiniz. Özgüveninizi yükseltebilmek için önce kendinize sonra işinize olan inancınızı geliştirmeniz gerekir. Bu konuda sıkıntılar yaşıyorsanız bir işe başlamadan önce mutlaka bu problemi çözmelisiniz.

Ürün veya hizmetleri kaça satmayı planladığınızı bilmelisiniz. Rakamlara nasıl karar vereceğiniz ve karar verirken hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunuzu da göz önünde bulundurmalısınız. Bu sebeple, bazı çok iyi fikirler hak ettikleri başarıyı asla yakalayamıyor. Ufak hatalar sebebiyle gün yüzüne çıkamadan yok olan projeler de kişileri ilerleyen süreçlerde bir hayli üzebiliyor.

Parayı doğru kullanabilmeyi bilmeyen milyon dolar yatırım alan girişimler zaman içerisinde pes etmek durumunda kalabiliyor. Finans konusunda sizin için yönetici olabilecek profesyonel kişilerle çalışabilmeniz iyi olabilir ama yine de sizin de finansal bilgiler konusunda bilgiler edinmeniz daha doğru olur.

Yönetim Becerileri, Planlama Yetenekleri ve Esneklik

İşinizi hayata geçirebilmek ve geliştirebilmek için özel bir ekibe sahipseniz yeni girişimcilerin bir çoğuna göre avantajlı durumdasınız demektir. Eğer başlangıç sürecinde ekibiniz yoksa işler doğru şekilde geliştiği zaman ekibiniz olabilir. Her ekibin verimliliğini sürekli hale getirebilmek için yönetim becerileri gelişmiş bir lidere ihtiyaç duyulur. Ekibi memnun ve verimli bir şekilde tutabilmek özel yetenek isteyebilir. Bu becerileri zaman içerisinde edinmeye başlayabilirsiniz.

Planlama yeteneği yeni bir iş planı hazırlamaktan daha fazlasını ifade eder. İş planı önemlidir ama bunun dışında planlarınızı daha ufak ve daha çabuk hayata geçirilebilir parçalara bölüyorsanız diğer girişimcilere göre avantajlı durumda olursunuz. İşin planlama aşamasında takılı kalmamak adına gereksiz detaylarla dolu olan planlardan uzak durmalı ve mutlaka planlama konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

İşleriniz daima sizin planladığınız gibi ilerlemeyebilir. Öngördüğünüz özel durumlar tersi şekilde devam edebilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınız zaman genel olarak iki ayrı seçenek karşınıza çıkar. Ya ‘’buraya kadar’’ diyerek her şeyden vazgeçersiniz ya da daha esnek olarak değişen şartlara ayak uydurarak yolunuza devam edersiniz.

İleri görüşlülük konusunda doğal bir yetenek sahibi değilseniz esnek olmayı ne kadar erken aşamada öğrenirseniz kendinizi o kadar avantajlı bir durumun içerisinde bulabilirsiniz.

İletişim Becerileri ve Hırs

Listedeki en önemli maddeler arasında iletişim becerileri olabilir. Müşterileriniz, personelleriniz, ortaklarınız veya yatırımcılarınızla doğru şekilde iletişim kuramıyorsanız hayallerinizi hayata geçirebilmek konusunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Eğer bu konularda problem yaşıyorsanız, girişiminiz için doğru adımlar atmaya başlamadan önce mutlaka kendinizi iletişim alanında geliştirmelisiniz.

Hırs denildiği zaman akla olumsuz çağrışımlar gelmesine gerek yoktur. Hırslı olmak iş hayatında başarılı olabilmenin bir parçasıdır. Kontrol edilebilir ve doğru şekilde yönetilebilir bir hırsınız olduğu takdirde bunu doğru bir motivasyon kaynağıyla bir arada harmanlayarak girişimlerinizde son derece başarılı olabilirsiniz. Ayrıca girişim dünyasında başarısız olabileceğiniz pek çok farklı adım atabilirsiniz. Başarısız olduğunuz anlarda pes etmemek için hırslı olmanız size büyük bir fayda sağlar.

E YANİ?
Girişimcilik dünyasına adım attığınız zaman birçok farklı problem ile karşılaşabilirsiniz. Bu problemlerin hevesinizi kırmaması ve hayallerinizi engellememesi için dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar olabilir. Bu ufak rehberimizde sizlerle girişimcilerin temel özelliklerini paylaştık. Girişimcilerde temel olarak rastlanan benzer özellikleri detaylı bir şekilde inceleyerek sizler de son derece zorlayıcı olabilecek bu yolda hangi adımları takip etmeniz gerektiğini ve hangi özelliklerinizi geliştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz.
YORUMLAR