Ortak Markalama Nedir? En Ünlü Örnekleri Nelerdir?

Ortak markalama stratejisi günümüzde global markaların da uyguladığı en etkili pazarlama stratejileri arasında yer almaktadır ve büyük başarı getirebilmektedir.

ortak markalama
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Stratejik ittifakların parçası olarak mal veya hizmet üzerinde birden fazla marka adına yararlanılan pazarlama stratejisine ortak markalama adı verilir. Marka ortaklığı olarak da bilinen ortak markalama, genellikle en az iki şirketin markalarını içerebilecek şekilde oluşturulur. İttifaktaki her marka kendisine özel logolar, marka tanımlayıcıları ve renk şemalarıyla kimliğine büyük bir pozitif etki sağlayabilir.

ortak markalama

Ortak markalamadaki temel hedef tüketicileri onlar için daha fazla prim ödemeye zorlamak veya daha fazla markanın pazar gücü ile pozitif çağrışımlarını bir araya getirmektir. Aynı zamanda bir ürünü özel etiketli rekabet yolu ile kopyalamaya daha az duyarlı hale getirebilmek için de bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemde uygulanan stratejiye bağlı olarak iki ya da daha fazla markanın itibarı artırılabilir. Pazara giriş, küresel marka, marka güçlendirme stratejileri ile beraber marka genişletme gibi stratejiler de bulunur. Örneğin, para harcadığınız zaman Amerikan Havayolu milleri verebilecek Citi AAdvantage kartları her iki şirketi de teşvik etmiş olur.

Ortak Markalamanın Avantajları Nelerdir?

Ortak markalama, müşteri tabanlarını, pazar payını, müşteri sadakatini, marka imajını ve algılanmış değeri artırmak isteyenler için son derece avantajlı bir strateji olarak ne çıkar.

Perakendeciler, otomobil üreticileri, elektronik üreticileri ve restoranlar sık sık bu yöntemden yararlanarak farklı bir sinerji oluştururlar. Örneğin, Haribo ve Puma iş birliği ortak markalamaya en iyi örnekler arasındadır. İki veya daha fazla markanın bilinçli olarak özel bir ürün üzerinde çalışmaya karar vermesiyle ortaya çıkan ortak markalama, isim ve marka ilişkilendirmelerinden daha fazlası olarak ele alınır.

Ortak markalı ürünler, kitle açısından daha geniş, tek isimli kurumsal üründen ise daha sınırlı olarak geliştirilir. Taşıdıkları imajın daha spesifik olduğu söylenebilir. Bu sebeple, şirketler ortak markalamanın fayda sağlayıp sağlamayacağını ya da müşterileri tanıdık bir ürün kimliğiyle tek bir isme alıştırıp yabancılaştırmayacaklarını derinlemesine düşünmelidir.

Ortak Marka Stratejileri

Marka ve pazarlama uzmanlarına göre dört ya da daha fazla ortak markalama stratejisi vardır. Pazar giriş stratejisi ortak veya birleştirilmiş iki firmanın mevcut pazar payını ve marka ismini korumayı hedeflemesiyle ortaya çıkar.

co branding

Küresel marka stratejisi ise bütün müşterilere mevcut tek bir küresel ortak marka ile hizmet sunmayı mümkün hale getirir. Marka güçlendirme stratejisi yeni marka adının kullanılmasıyla ortaya çıkar. Marka genişletme stratejileri yalnızca yeni pazarda kullanılmak üzere yeni ortak markalı adın oluşturulmasını kapsar.

Ortak markalama ve ortak pazarlamanın her ikisinde de pazarlama çabalarını desteklemek isteyen markalar arasında iş birliği bulunur. Fakat bunların ne şekilde yürütüldüğü konusunda farklılıklar vardır. Ortak pazarlama, iki ortağın pazarlama çabalarını uyumlu hale getirmeye imkan tanır. Yeni bir ürün veya hizmetin yaratılmasıyla her zaman sonuç alınmaz. Bu markalaşma türü, tasarım gereği, yeni bir ürün veya hizmetin yaratılmasını amaçlar. Dünya çapında bir hayli ünlü örnekleri bulunan bu stratejinin son derece başarılı sonuçlar ortaya çıkardığı da bilinen bir gerçektir.

E YANİ?
Ortak markalama stratejisi iki veya daha fazla markanın belirli stratejiler izleyerek ortaya yeni bir ürün çıkarmasını mümkün hale getirir. Ortak markalama yaparak ürün ve hizmetlerin bilinirliği artırılabilir. Bu tarz bir strateji içerisinde ittifaktaki her bir marka benzersiz logolar, marka kimliğini tanımlayan detaylar ve renk şemalarıyla kendi kimliğine büyük bir katkı sağlamış olur. Ancak her stratejide olduğu gibi ortak markalama stratejisinde de dikkatli adımlar atmanız gerektiğini unutmamalısınız.
YORUMLAR