Otonom Elektrikli Tekneler Amsterdam Kanallarında Test Edilecek

Amsterdam, Roboat adlı sürücüsüz elektrikli tekneleri kanallarda kullanmak üzere test ediyor. Dört metrelik tekneler, yolcu taşıma görevinin yanında çöp toplamak için de kullanılacak.

amsterdam trafik alternatifi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Amsterdam; çöp toplama, kargo-yiyecek teslimatı ve yolcu taşıma gibi görevleri yerine getirmek için kendi kendini süren elektrikli tekneleri deneyecek. Bildiğiniz gibi Hollanda’nın başkenti Amsterdam, kanallar diyarı olarak tanınır ve bu da pratikte fazladan bir ulaşım yolu anlamına gelir. 

Hollanda’nın 60 mil uzunluğundaki kanalları, motorlu araçlar dar yolları tıkamaya başlamadan önce ulaşım için bir alternatif oluşturuyordu. Şimdi, Roboat projesiyle sürücüsüz bir şekilde dünyanın en ünlü kanallarında gezilmesini sağlamak istiyorlar.  MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ile iş birliği yapan Amsterdam  İleri Metropoliten Çözümler Enstitüsü’nün inovasyon direktörü Stephan van Dijk, otonom sistemlerin geliştirilmesiyle birlikte hem güvenlik anlamında hem de zaman verimliliği yönünden pozitif sonuçlar elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. Dijk, otonom tekneleri 7/24 kullanmak istediklerini de ayrıca bildirdi. 

Teknik ve Yasal Konular

Roboat’ların turuncu pervaneleri ve elektrik piliyle çalışan dört pervanesi var. Batarya tipine ve kargo yüküne bağlı olarak saatte 4 mil hızla gidebilirler ve 12-24 saat çalışabilirler. Geminin etrafındaki alanları tarayan, sabit ve hareketli nesneleri tespit eden kameralardan ve sensörlerden gelen verileri işleyen bir bilgisayar tarafından uzaktan yönlendirilirler. 

Geliştiriciler, otonom teknolojiyi mükemmelleştirmek için hala iki ila dört yıla ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Mekatronik mühendisi Rens Doornbusch, bu sürenin kanallarda güvenli bir şekilde gezinebilmek için gerekli olduğunu söylüyor. 

Güvenlik ve teknolojik konuların yanında ele alınması ve giderilmesi gereken yasal engeller de var.  Van Dijk, güvenlik için yerleştirilen kameraların mahremiyet ihlali yaratıp yaratmayacağı ile ilgili konuya değinerek Roboat’ı, yolda yürüyen herhangi bir kişiyi tespit etmeyecek şekilde tasarladıklarını vurguladı. 

MIT’nin YouTube kanalından yayınladığı Roboat tanıtımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR