Oyunlaştırma Tabanlı Dijital Öğrenim Platformu Kahoot Türkiye’ye Açıldı

Öğrenmeyi dünya çapında daha eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen Kahoot! bugün Türkiye’de de kullanıma açıldı.

kahoot!
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Oyun tabanlı global öğrenme platformu olarak öne çıkan Kahoot!, bugünden itibaren Türkiye’deki faaliyetlerine de başlamış oldu. Girişim 2012 yılından Norveç’te kurulmuştu.

Kahoot’un, 2020 yılının Ekim ayında Japonya merkezli olan SoftBank Group’tan 216 milyon dolar yatırım aldığı ortaya çıkmıştı. Bu anlaşma çerçevesinde Kahoot, şirketin %9.7’lik hissesini de satın almıştı. Alınan yatırım ile beraber piyasadaki konumunu daha güçlü bir hale getiren marka, geçen ay Kaliforniya merkezli eğitim teknolojisi Clever’ı ortalama 500 milyon dolara satın aldı.

Kahoot! Türkiye Verileri

Kahoot!, bugüne kadar 200’den fazla ülkede kullanıma sunulmuştu. Girişim oyuncu sayılarını hızlıca artırarak 5 milyardan fazla kişiye ulaşmıştı. Kahoot’un Türkiye pazarına son derece güçlü bir giriş yaptığını da söyleyebilmek mümkün.

2020 yılında Türkiye’den 22 milyonu aşkın katılımcının Kahoot! Oyunları oynadığı biliniyor. Bu veriler bir önceki yıl ile kıyaslandığı zaman %105’ten fazla artış ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kullanıcılar arasında 140 binden fazla öğretmen ve 2 milyondan fazla öğrenci de bulunuyor.

Türkçe dil desteğinin duyurulması ile beraber Kahoot! CEO’su Eilert Hanoa, geçen yıl Türkiye’deki eğitimcilerin, şirketlerin ve öğrencilerin Kahoot! Kullanımında artış yakaladıklarını belirtti.

Kahoot! eğitimcilerin sınıf ortamında ve sanal ortamda istedikleri derse, teste ya da ödeve ilgi çekici ve eğlenceli detaylar eklemesini sağlıyor. Her yaştan kişinin kullandığı bu uygulama çalışma gruplarının motivasyonunu da en üst seviyelerde tutuyor. Kahoot’un Türkiye’ye açılması ile beraber kullanıcı sayılarının da yükseleceği söyleniyor.

YORUMLAR