PayPal’de Kripto Para ile İşlem Yapma Dönemi Başladı

Çevrim içi ödeme sistemlerinden PayPal, kripto para ile satın alma işlemlerinin yapılmasına izin verdi.

bitcoin ethereum fiata döünüşecek
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bitcoin, Ethereum ve daha niceleri ile birlikte kripto paralar geleceğin bir parçası olduklarını gün geçtikçe biraz daha belli ediyorlar. Bunun göstergelerinden birinin NFT haline dönüştürülüp satılan eserler olduğunu söyleyebilir. Bu haberimizde ise özellikle e-ticaret sisteminin en önemli ödeme formatlarından biri olan Paypal’in yeni adımından bahsedeceğiz. 1998’de Elon Musk tarafından kurulup 2002’de eBay’e satılan çevrim içi ödeme sistemi, artık kripto para varlıklarla da işlem yapılmasına kapı araladı. 

Şirket, dijital PayPal cüzdanlarında Bitcoin ve Ethereum bulunduran müşterilerin artık satın alma işlemlerinde bu varlıklarını standart paraya dönüştürebilecekler. 2020’nin sonlarında bu konu üzerine çalışıldığı açıklanmıştı. Güncel hizmet, gelecek aylarda 29 milyondan fazla iş insanının tamamının kullanımına sunulacak. 

CEO Dan Schulman; resmi duyurudan önce Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bu, kripto para birimlerini PayPal cüzdanınızdaki bir kredi kartı veya banka kartı ile aynı şekilde sorunsuz olarak kullanabileceğiniz ilk şey.” dedi. Şirket, kripto ile ödeme yapmak için hiçbir işlem ücreti talep etmeyecek. Her satın alma işlemi için sadece bir tür kripto birimi kullanılabilecek. 

Hizmetin, 30 Mart’ta kullanıma açılmasıyla birlikte Bitcoin yükselişe geçti ve 59 bin doların üzerine çıktı. 2021 itibariyle sürekli gördüğü yüksek değerlerle gündem olan kripto para birimi Bitcoin, yılın başından bu yana neredeyse iki katına çıktı. Gün geçtikçe daha fazla benimsenmeye ve ilgi çekmeye devam etmesi PayPal’de olduğu gibi ani gelişmeler, ani sıçramalar yaşamasına sebep oluyor. Geçtiğimiz hafta da Tesla, satın alımlarda Bitcoin’in alternatif bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmeye başladığını açıklamıştı. Farklı olarak PayPal, kripto paraları standart fiat formuna dönüştürüp kullanırken Tesla doğrudan Bitcoin’in kullanılmasına imkan verdi. Şirket, bu tür ödemeleri fiata dönüştürmeden kendi hesabında tutacak. 

YORUMLAR