PayTR, Özel Sermaye Fonu Actera ile Yatırım Ortağı Oldu

İzmir merkezli ödeme platformu girişimi PAYTR, Actera’dan yatırım aldı.

paytr yatırım
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin önde gelen ödeme şirketlerinden PayTR, yine ülkenin en önemli sermaye fonlarından Actera ile yatırım anlaşması imzaladı. Bu yeni ortaklık, PayTR’nin gelecek planlarını hayata geçirmesi için büyük önem taşıyor. Kurucu Yiğit Cengiz, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’nin ödeme hizmetleri alanında lider fintech şirketi olma vizyonumuzu desteklemek amacıyla Actera’nın şirketimize yatırım yapması bizim için çok anlamlı. Alacağımız yatırım ile birlikte PayTR’ın büyüme hızını artıracağız ve hizmetlerini çeşitlendireceğiz. Aynı zamanda bu ortaklık sayesinde farklı alanlarda yapacağımız inovasyon yatırımlarıyla ve kuracağımız iş birlikleriyle PayTR’ı çok yönlü bir fintech şirketi haline getirmek konusunda kararlıyız”

CEO Tarık Tombul ise yatırım ilanın ardından, “PayTR, Türkiye’nin en hızlı büyüyen Ödeme Kuruluşu olarak sektörün liderlerinden biri haline geldi. Başarımızın arkasında, ürünlerimizi tercih eden işyerlerine kesintisiz ve güvenilir bir hizmet sunmamızın çok önemli bir rolü var. Türkiye’de e-ticaret büyümesi hızla devam ederken, Actera’nın yatırımı bizim için çok değerli. Bir yandan PayTR’ın ana iş kolu olarak gördüğümüz ödeme hizmeti tarafındaki büyümeyi hızla sürdürürken bir yandan da işyerleri ve tüketicilere yeni değerler sunacağımız alanlara yatırım yapmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuşarak yeni yatırım hedeflerinden de bahsetti. 

Yatırımcı şirket Actera tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “PayTR, hızla büyüyen, teknolojiyi etkin ve verimli kullanarak Türkiye’de e-ticaretin gelişimine önemli katkı sağlayan, yenilikçi bir şirket. PayTR ekibinin vizyonunun gerçekleşmesine destek olabilmek için bu yatırım kararını aldık. PayTR’ın büyümesini sürdürerek Türkiye’nin lider fintech şirketi olacağına inanıyoruz. Actera olarak PayTR’ı bu yolculukta desteklemekten mutluluk duyuyoruz.”

Kuruluş

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer alan PayTr 2020 yılını 3 milyar liro ciroyla kapatmıştı.Bu yılı ise iki katı yani 6 milyar liralık değerle kapatmak istiyor. Tarık Tombul, şirketin kuruluş hikayesini daha önce şöyle aktarmıştı:

paytr-yatirim-2021

“PayTR, Yiğit Cengiz tarafından 2009 yılında kurulmuş tek kişilik bir girişimcilik serüveni. İzmir merkezli ödeme kuruluşuyuz. PayTR, zaman içinde hızlı büyümenin etkisiyle onlarca kişiye istihdam sağlayan, binlerce KOBİ’nin dijitalleşmesine öncülük eden bir şirket haline geldi. İşletmelere ve pazar yerlerine Sanal POS hizmeti veriyoruz. 12 banka ile Sanal POS entegrasyonumuz bulunuyor ve Sanal POS’u tek bir API ile üye işyerlerine sunuyoruz. Böylelikle üye işyerleri bankalara tek tek erişmek yerine PayTR vasıtasıyla tüm bankalara tek seferde erişebiliyor. Aynı zamanda bankaların sunduğu taksit, puan kullanım gibi fırsatlarından da yararlanabiliyor. Üye işyerlerine sunulan ek hizmetler arasında link ile ödeme, tahsilat, sahtecilik önleme ve tek tıkla ödeme (kart saklama) hizmetleri de sunuyoruz.” 

YORUMLAR