Pazardan Uygulamasının Robotları Çalışıyor

Semt pazarlarından evlere sipariş imkanı sunan Pazardan, otonom teslimat robotu Pika ile ilk teslimatını yaptı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bizero Robotics’in ürettiği Pika ile ilk teslimat Rumeli Hisarüstü pazarından Etiler’e yapıldı. Sipariş edilen ürünler pazarcı tarafından Pika’ya yüklendi. Adrese teslimat için yola çıkan robot, uzaktan operatör erişimi sayesinde otopilot desteğini kullanıp teslimat testini başarıyla geçti. Sipariş adresine yaklaşınca Pazardan uygulaması, müşteriye bildirim gönderdi, o da çıkıp siparişini teslim aldı. Pika, teslimatı yaptıktan sonra ise tekrar Rumeli Hisarüstü pazarındaki tezgahına döndü.

Pazardan’ın kurucu ortağı Burak Sıraç, kuruluş hedeflerinden şu sözlerle bahsetti: Pazardan’ı kurarken meyve ve sebze satan bir platform değil, kullanıcılara dijital semt pazarı deneyimi sunan bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla yola çıktık. Kullanıcı deneyimini sürdürülebilir olarak artırmak için tüm süreçlerde teknolojiyi kullanacağız.

Pika’nın Üretici Şirketi Bizero Robotics’in kurucu ortağı Mehmet Akıncılar ise şunları söyledi: Kampüs içi yemek teslimatından sonra ilk şehir operasyonumuzu Pazardan uygulaması ile gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Yeni normallerle temassız teslimat gereksiniminden yola çıkarak motokuryeleri sahadan masa başına taşıyıp güvenli bir teslimat olanağı sunuyoruz. Böylece hem pazarcı esnafının taşıyıcı ihtiyacını gideriyor, hem de son kullanıcıya otonom teslimat robotlarımızla hızlı bir şekilde taze ürünleri taşıyabiliyoruz.

Pazardan, hem pazarcılara  hem de müşterilere çift taraflı fayda sağlayan bir uygulama gibi görünüyor. Bu uygulama ile birlikte marketlerin ardından semt pazarları da e-ticarete dahil edilmiş oldu. Kurucular; Burak Sıraç, Bora Gündüz ve Okan Tübek, kullanıcıların mobil uygulama ile yerlerinden kalkmadan pazar alışverişi yapma deneyimini sevdiklerini ifade ediyor. Şu anda 1000’e yakın üye kazanan Pazardan ekibi önümüzdeki günlerde yeni projelerini duyuracaklarını da söyledi. 

Pazardan Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Öncelikle şunu söyleyelim, Pazardan şu anda; Beşiktaş, Şişli, Etiler, Levent, Arnavutköy, Maslak ve Sarıyer gibi ilçelere teslimat yapabilecek 11 semt pazarı ve tezgahına sahip. Tabii, kısa bir süre sonra daha geniş çaplı hizmet ağı kurulacaktır.

Uygulamayı telefonlarınıza indirdikten sonra kullanması çok kolay ve benzeri çevrim içi marketlerin pazar varyansı olarak düşünebilirsiniz. Adresinizi girdikten sonra size hizmet sunabilecek semt pazarlarının listesine ulaşabiliyorsunuz.  Seçtiğiniz semt pazarındaki tezgahlardan siparişlerinizi oluşturduktan sonraysa teslimat saati aralığını belirleyip ödeme kısmına geçiyorsunuz. Siparişiniz belirlediğiniz saatte adresinizde olacaktır. Pika yaklaştığında telefonunuza bildirim gönderilecek.

YORUMLAR