Pazarlama İnovasyonu Nedir?

Küresel gelişmeler ve dinamikler bugün her sektörün takip etmesi gereken şartlar. Özellikle gelişmekte olan şirketlerin bu alandaki uzmanları başarılı kampanyalar yapmak için çeşitli süreçler gerçekleştirmelidir. Tam da bu sebeple pazarlama inovasyonunu açıklıyoruz.

pazarlamada yenilik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

İnovasyon, işletmenizi/markanızı kârlı tutmak için takip etmeniz gereken bir zorunluluktur. Teknoloji, tüketiciler ve dinamikler değiştikçe -ki bu artık çok hızlı gerçekleşiyor- inovasyonun ritmini kaybetmemek gerekir. Bugünün büyük markalarına baktığınızda sürekli değişiklikler sunduklarını görebilirsiniz.  

Örneğin, Coca-Cola 1886’da eczanelerde ilk kez bir ilaç olarak satıldığında başladı. Bir asırdan fazla bir süre sonra, Coca-Cola Company, ürünlerini dünya çapında mağazalarda, restoranlarda ve otomatlarda satan dünyaca ünlü bir şirket için alkolsüz içecek şirketidir.

Pazarlama inovasyonu kısaca şirketin verimliliğini artırmak amacıyla yeni fikirler, kavramlar ve/veya şeyler yapmanın yollarını uygulamaktır. İnovasyonun etkili ve işlevsel olması için başarılı bir ticari uygulamaya sahip olması gerekir. Yani, sadece bir şey yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda tüketicinin yeni bir ürün veya hizmeti tanıması ve keyfini çıkarması için pazara girme konusunda da çaba sarf etmeniz ve süreci takip etmeniz gerekir. Ancak bu noktada dikkatli olmalısınız, çünkü  pazarlama inovasyonun uygulanması her zaman başarılı bir etki yaratma eğiliminde değildir.

Pazarlamada inovasyon yani yenilik ile ne demek istediğimizi son noktada örneklere geçerek  somutlaştıracağız. 

Pazarlamada Yeniliği Oluşturan Unsurlar

Aşağıdaki öğeler pazarlamada yeniliği oluşturan süreçlerdir

  • Müşterilerin ihtiyaçlarının araştırılması.
  • Müşterilerle konsept alışverişi.
  • Yeni ürünlerin pazarlanması. 

Bu işlemlerin her biri pazarlama inovasyonun temelleridir. 

Pazarlama İnovasyonunda Önemli Kavramlar!

Pazarlama inovasyonu genellikle 3 ana sebep ile şekillenir. Bunlardan ilki, iş yapmanın yeni yollarını aramaktır. Diğerleri ise yenilikçi ürün-hizmet sunmak ve yeni bir hedef kitle oluşturmaktır.  Saydığımız temeller için sayabileceğimiz önemli kavramları açıklamaya geçelim: 

Ambalaj Tasarımı 

Ambalaj tasarımında veya ürün sunumunda önemli bir değişikliğin tanıtılmasıdır. Yeni bir şişe veya kap daha çekici olduğu için, ürünün veya hizmetin özelliklerini ve işlevlerini etkilemeyen şekil ve/veya görünümdeki veya ambalajdaki değişiklikler basit ve etkili pazarlama inovasyonu ögelerindendir. 

Satış Kanalı Seçimi

  • Bir ürünün lisans sisteminin ilk kez tanıtılması.
  • Doğrudan satış veya perakendeye ilk kez giriş.
  • Yeni bir ürün sunum konseptinin geliştirilmesi.
  • Kişiselleştirilmiş bilgi sisteminin geliştirilmesi.

Fiyat 

Müşterinin web sayfasındaki bir ürünün özelliklerini seçmesine ve daha sonra fiyatı bilmesine izin veren yeni bir yol geliştirebilirsiniz. Düzenli müşteriler için geçerli olan özel teklifleri kullanmak pazarlama inovasyonu için faydalı olacaktır.  Müşterinin ödemeye istekli olduğu bir fiyat-kalite ilişkisi belirlemelisiniz. Çünkü ürünün değişikliği,  değerinde bir artışı temsil eder. Eğer fiyat, ürünün yeni özelliklerine kıyasla ve rekabet kurulu tarafından tavsiye edilene göre çok yüksekse bu pazarlama inovasyonunu kötü etkiler. 

Promosyon

Ürün veya hizmetleri duyurmak için çeşitli medya kullanın. Bu alanda, televizyon, radyo, dergi ve gazeteler gibi geleneksel medyaya kıyasla Facebook, Twitter, Instagram veya WhatsApp gibi sosyal ağlar giderek daha önemli hale geldi.

İnternet

İnternet, şüphesiz, bu ürünleri dünya çapında geniş bir ürün yelpazesiyle tanıtmak ve pazarlamak için harika bir fırsat sunuyor. 

İnovasyon, Pazarlamada Neden Önemlidir?

Pazarlama inovasyonu, her şeyden önce, bir şirketin veya işletmenin eski pazarlama stratejilerinden çıkarılmasını temsil eder. Daha önce kullanılmayan yeni pazarlama yöntemlerinin kullanılması işteki ilerlemeyi vurgular. 

İnovasyon pazar payınızı genişletir: Bir şirket inovasyon pazarına öncülük ettiğinde, pazar erişimi diğerlerine kıyasla daha geniş olur. Yenilik yapan marka, endüstrinin fırsatlarını genişletmede her zaman bir adım öne geçer. Eğer herkesin seveceği bir yenilik sunarsanız diğer şirketler benzer şekilde kopyalar ve prototiplenir. Bununla birlikte, orijinal, hiç kimsenin yapmadığı bir zamana tarihlendiği için  her zaman en popüler olanı alacaktır. Orijinalin yolunu takip etmeye çalışan şirketler bile aynı şeyi üretmek yerine ekstra bir şey vermek zorunda kalırlar. Daha iyi, daha hızlı, daha sık veya farklı bir şekilde yeniyi yaratmak zorundalardır.

Pazarlama inovasyonu her zaman başarı getirmez. Yeni ürünlerin yaklaşık yüzde 60 ila 80’i başarısız oluyor ve bunun nedeni genellikle müşteri odaklılığı ve pazarlama eksikliğine dayanıyor. Dolayısıyla inovasyon direktörleri ve proje yöneticileri, pazarlama ve satış ile yakın işbirliği içinde inovasyon ve pazarlama çalışmalarına katılmalıdır.

Pazarlama İnovasyonu Örnekleri

Yenilik, bizi çevreleyen her şeyde her zaman mevcuttur. Ve insan, tarihi boyunca yenilikçi olmuştur. Yani her zaman neden ve nasıl olduğunu merak etmiştir. Bunun için harekete geçip yenilikler tasarlar. Şimdi, pazarlamada bazı kısa inovasyon örnekleri sıralayacağız. Böylece uygulamanın bazı yollarını görebilirsiniz.

L’oréal

Kozmetik endüstrisinde güçlü bir varlığa sahip Fransız kozmetik şirketi, pazarlama inovasyonuna çok önem verir. Kozmetik şirketlerinin ürünlerini pazarlamasının bir yolu, insanların makyaj ve diğer kozmetik ürünlerini ücretsiz olarak deneyebilecekleri sergilerdir. 

L’oréal, dijital dünyada daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmak için Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi filminin makyajının arkasındaki ekibin de dahil edildiği Genius of Makeup L’oréal adlı bir uygulama geliştirdi. Gerçekçi görsel efektleri kullanıcıların kullanımına  sundu ve gerçekten ilgi çekmeyi başardı. 

Marka bugün de benzer şekilde, fotoğrafınızı yüklediğiniz takdirde boya renklerini denemenize olanak sağlıyor. Dijital makyaj ilk defa sunulduğunda  yedi milyondan fazla kez indirildiği için büyük bir başarı sağladı. Bu örnek, pazarlama inovasyonunun en güzel örneklerinden biri. Çünkü pazarlama inovasyonunda teknoloji kullanımı çok iyi değerlendirilmiş.  

Netflix

Netflix, şu anda dünyanın en büyük dijital platformlarının başında geliyor. Büyümeden ve eğlence endüstrisindeki en etkili şirketlerden biri olmadan önce, Netflix “Hollywood’un tersine Mühendisliği” olarak adlandırdığı bir strateji başlattı. Bu, ortaya çıkan trendler hakkında büyük miktarda veri toplamayı ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve kendi markalarını oluşturmak için doğrudan pazarlamayı içeriyordu: Hollywood’un eğlencesi hakkında emsali olmayan bir veri yedeği oluşturmak.

Bu inanılmaz veri kaynaklarını analiz etmek sadece ilk adımdı. Netflix, verileri içeriği pazarlamada yenilik oluşturacak bir ayrıntı fikirlerle düzenlemeye yatırım yaptı.

E YANİ?
Pazarlama inovasyonu, şirket tarafından ilk kez kullanılması koşuluyla, ürünün tasarımında veya ambalajında, sunumunda veya politik konumlandırmasında, tanıtımında veya fiyatında önemli gelişmeler ile karakterize edilen yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır. Bu nedenle, inovasyondan sorumlu olanlar, pazarlama ve satış ile yakın işbirliği içinde yoğun bir inovasyon ve pazarlama temasıyla uğraşmak zorundadırlar. Hepimiz için en önemli öncelik, müşterilerin ellerine başlayabilecekleri yeni bir ürün geliştirmek olmalıdır.
YORUMLAR