Pazarlama Karması Nedir?

Temel değişkenleri hedefleyen pazarlama karması sayesinde dijital pazarlama çalışmalarınızdan yüksek verimlilik elde edebilirsiniz.

pazarlama karması avantaj
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Pazarlama karması, şirketlerin pazarlama konusunda kullanılan temel stratejileri arasında yer alır. Bu karma en basit tanımıyla pazarlama konusunda yetkili olan kişinin karar vermesi gereken temel değişkenler olarak da tanımlanır.

pazarlama karması

Pazarlama sürecinin başındaki isim belli temel değişkenler konusunda karar almak zorunda kalabilir. Bu tür durumlarda verilecek olan karar değişkenlerinin tamamı pazarlama karmasını meydana getirir.

Pazarlamadan sorumlu departman tarafından yararlanılan en kritik ve temel stratejiler bütünü pazarlama karması olarak ele alınabilir. Dünya pazarlama sektörüne bu terim ilk olarak Philip Kotler tarafından sunulmuştur.

Türkiye’de ve küresel pazarda tüm sektörlerde rekabet ortamında büyük bir artış söz konusu olduğu unutulmamalıdır. Firmalar ulusal ve uluslararası pazarlarda daha yüksek satış yapabilme konusunda girişimlerde bulunmalıdır. Rekabet ortamının sürekli yükseldiği bir arenada firmaların ilerleyebilmeleri için pazarlama karması içinde olan bileşenlere de dikkat etmesi gerekir.

Söz konusu pazarlama karması ile beraber ürünlerin nasıl pazarlanacağı ve hangi durumlar altında başarı getirebileceğini ortaya çıkarabilirsiniz. Dijital pazarlama yöntemlerinin gelişimiyle birlikte ve ürün çeşitliliğinin de artmasıyla yeni ürünlerin gelişmiş yöntemlerle pazarlanması da öne çıkmıştır. Bu süreçte pazarlama karmasının 4P yöntemiyle nitelikli şekilde yönetilebilmesi mümkündür.

Pazarlama Karması Elemanları Nelerdir?

Pazarlama sürecinde özellikle yeni ürünlerin doğru zamanda doğru şekilde yönetilmesi gerekir. Bunun için karmasını meydana getiren 4P konusuna göz atılması gerekir.

Ürün

Pazarlama sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz ilk şey bir üründür. Ürün olmadığı sürece pazarlamaya giriş yapamazsınız. Ürün kalitesi, tasarım öğeleri ve markası gibi detaylar belirlenerek pazarlama süreci planlanmaya başlanır. Ürünün ne şekilde pazara giriş yapacağı, hangi özellikleri barındıracağı gibi soruların cevabı da 4P içerisinde yer alır. Pazarlama yapılacağı zaman ilk etapta aşağıdaki sorular sorulmalıdır;

  • Satılacak ürün nedir?
  • Satılması planlanan ürünün kalitesi nedir?
  • Ürünün özellikleri benzeri olanlarına göre nelerdir?
  • Yeni bir ürün satışı mı yapılacak yoksa alt marka olarak mı ortaya çıkacak?
  • Satılması planlanan ana ürün ile beraber satılacak ikincil ürün nedir?

Bu detaylara göre ürün hakkında karar verilebilir. Ürün üzerinde alınan kararlar diğer tüm 4P öğelerini etkilemeye başlar. Ürün kararı verildikten sonra diğer pazarlama karması değişkenlerine geçiş yapabilirsiniz.

Fiyat

Ürün kararları verildikten sonra ve ürün elde ettikten sonra bütçe belirlemelisiniz. Ürünlerin fiyatları birçok farklı değişkene bağlı olduğundan dolayı daima güncellenebilir. Fiyatlandırma kısmında ürün maliyeti, reklam ve pazarlama gideri, piyasanın fiyat üzerindeki dalgalanma dönemleri, dağıtım maliyeti gibi parametreler göz önünde bulundurulmalıdır. Fiyatlandırmayı etkileyen parametreler de daima değişkenlik gösterebilir.

Dağıtım

Ürünün satılacağı nokta önemlidir. Müşterilere zamanında ulaştırılması dağıtım kısmında değerlendirilir. Dağıtım sürecinde asıl amaç ürünü doğru yer ve zamanda tüketiciye ulaştırmak olmalıdır. Tüketiciler aradıkları ürünleri elde etme kısmında zorlanır veya vazgeçerlerse bu durum dağıtım ile ilişkili olabilir.

Tüketicilerin ürünlere ihtiyaç duyacakları anı doğru bir şekilde ortaya çıkarmalısınız. Ürün en uygun fiyatla tüketicilere ihtiyaç duydukları doğru zamanda ulaştırılmalıdır.

Ürün ne kadar erişilebilir olursa o derece tercih edilebileceği söz konusudur. Özel bir ürün olduğu zamanlarda belirli mağazalarda satışa sunulabilir. Dağıtım süreci üründen kazanç elde edebilme konusunda büyük bir değere sahiptir. Tedarik zinciri ve lojistik süreçleri firmalar için maliyetli olabilse de ürünün satışı için önemli olan parametreler arasındadır.

Promosyon

Gelişen pazarlama imkanları itibariyle rekabet ortamı neredeyse bütün sektörlerde aktif bir şekilde kendisine yer bulmuştur. Sürekli piyasaya alternatif yeni ürünler çıkması beraberinde tüketiciye görünür olabilme ihtiyacını getirmiştir.

pazarlama karması

Ürün üretildikten ve fiyatlandırılması yapıldıktan sonra işler promosyon kısmına gelir. Tüketicilerin ürünün farkında olmaması sizin için büyük bir eksi olabilir. Ürün tanıtımı yapılmadığı zaman büyük zarara uğrayabilirsiniz. Tanıtım seçeneklerini en etkileyici şekilde değerlendirmelisiniz.

Promosyon sürecinde reklam verebilir, çekiliş düzenleyebilir ve indirim kuponları sunabilirsiniz. Ürünü tüketicilerin zihninde sürekli canlı tutabilmek için sosyal medya kanallarının gücünden de yararlanmayı deneyebilirsiniz.

Pazarlama Karması Türleri Nelerdir?

Pazarlama sürecinde tek bir ürün pazarlamak söz konusu olamaz. Firmalar bir ürünün yanında hizmet de pazarlamayı hedefleyebilir. Bu noktada ortaya ürün pazarlaması karması çıkar. Ürün, fiyat, yer ve promosyon bileşenlerinde oluşan duruma ürün pazarlaması karması adı verilir.

Pazarlama 4P yani pazarlama stratejisinin geliştirilmiş olarak kullanıldığı yöntemler de söz konusudur. Bu noktada ürün, fiyat, dağıtım ve promosyon parametrelerine üç tanesi daha eklenir ve ortaya 7P çıkar.

E YANİ?
Doğru teknikler ve parametreler takip edildiği takdirde pazarlama karması ile dijital pazarlama tekniklerinden verim alınabileceği söylenebilir. Ancak diğer tüm pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi bu tekniği uygularken de bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekir. Böylelikle başarıya erişilebilir.
YORUMLAR