Pazarlama Miyopluğu Nedir?

Trendleri yakalamayan ya da ürün ve hizmet özelliklerine odaklanan markalarda sık sık pazarlama miyopluğu durumuyla karşı karşıya kalınabilir.

pazarlama miyoğluğu
İdil Meral

Yazar

İdil Meral

1960 yılında pazarlama dehası Theodore Levitt tarafından Harvard Business Review’da bir makalede bahsedilen pazarlama miyopluğu, bazı şirketlerin temel işleriyle alakalı görme özrüne sahip olmaları şeklinde makale içerisinde tanımlanıyor. Bu tanımı biraz daha açmak gerekirse şirketlere ait yönetim kadrosunda bulunan ve karar mekanizmalarına hakim olan yöneticilerin uzun vadeli planlar yapamayıp, trendin içerisine adım attıkları gibi kalıp tutundurma konusunda mesafe almamaları söylenebilir.

pazarlama miyopluğu

Temel problem şirketlerin pazarlardan koparak ürüne odaklanması olarak ele alınabilir. Ürüne odaklanmış olan şirketlerin pazardan elde ettikleri kazanç ve kara dönüşen döngüleri arasında Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini sürdürememeleri şirketin bir adeta bir uçuruma sürüklenmesine yol açar. Bu durum pazarlama miyopluğu olarak adlandırılır.

Müşterilerine hangi ürün veya hizmeti sunacağını düşünen kurumların yaşadıkları pazarlama miyopluğu, 20. ve 21. yüzyılın en temel sorunları arasındadır. Bu algı çerçevesinde segmantasyonu geliştiremeyen şirketlerin pazar kolunda ticari hayatlarını uzatmaya çalıştıklarını da görebilirsiniz. Başarısız olan pazarlama faaliyetlerinin örneklerinin artmasının temel sebebi hedef kitleye ne verilirse onun alınabileceği yanılgısıdır.

Pazarlama faaliyetleri başarılı şekilde yönetildiği zaman ürün gamından dolayı problem yaşanmaz. Ancak ürün gamını tüketicilere ulaştırma konusunda tüketicilere yaşatılan problemler bir süre sonra ciro kaybına yol açabilir. Ciro kayıpları ise pazarlama faaliyetlerinin aksamasına ve tamamen durmasına sebep olabilir. Dünya çapında ünlenen pazarlama miyopluğu örnekleri arasında aşağıdaki durumlar yer alır;

– Hesap makinesi üreticisi olan Facit’in elektronik dünyanın gereksinimlerini takip ederek üretim teknolojisini geliştirmemesi kendisine rakip olan Casio’nun ön plana çıkarak tahtı kapmasına yol açmıştır.

– Dünya pazarında rekor kazançları olan otomobil devlerinin araçlar konusunda devasa büyüklükte üretim sürdürmesi ve bundan vazgeçmemeleri neticesinde Japonların ufak boyutlarda otomobiller üreterek araç sayılarının rekor seviyelere getirmesi söz konusu olmuştur. Bu durum şehirlerde daha rahat ulaşım imkanı verdiği için Amerikan araçlarının piyasadan kopmasına sebep olmuştur.

– Dijital fotoğraf makineleri üreten Kodak ve Fuji, alanında yeterli yatırım yapmadığı için kısa bir süre içerisinde tahtını Nikon ve Canon’a kaptırmıştır.

pazarlama miyoğluğu

Bu örnekler olumsuz ve negatif olarak tanımlanabilecek örneklerdir. Ancak pazarlama miyopluğu konusuna çözüm üretebilen firmalardan da söz edilebilir. Bunlar;

  • Walkman yaratıcısı olan Sony, teknolojik ilerlemeleri zamanında takip ettiği için başarılı sonuçlar elde etmiştir. Walkman’leri bir süre sonra cepte taşınabilecek ve hafızası yüksek MP3 çalarlara dönüştüren Sony, yaşadığı ciro kaybını hızlıca telafi etmiştir.
  • Taşımacılık alanındaki firmalar faaliyetlerini zaman içerisinde şekillendirmiştir. Firmaların insan dışında taşıma faaliyetlerinin iyi kar sağlayabileceğini düşünmesi ve lojistik anlamda hedefler belirlemesi sektör içerisinde büyük firmaların oluşmasını sağlamıştır.
  • GSM hizmeti sunan dünya çapında ünlü firmalar ciro kayıplarını görerek ‘’Data’’ hizmetleri vermeye başlamıştır. Böylelikle ‘’Datacenter’’ faaliyetleri olan barındırma, VoIP işletim hizmetleri ve sanal santraller gibi farklı meslek kollarına da giriş yapılmıştır.

Pazarlama Miyopluğuna Yakalanmamak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Pazarlama miyopluğuna yakalanmamak adına eleştirilere her zaman açık olmalı ve hatalarınızı kabul etmelisiniz. Ayrıca tüketicilere ve insanlara değer sunmalısınız. Çok niş bir ürün sunmuyorsanız, sunduğunuz ürünlerin alternatif olanlarının varlığını asla unutmayın. Pazarlama stratejinizi doğrudan ürün özellikleri üzerine kurarak risk almamalısınız.

Yeni mecralarda farklı fırsatlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple, fırsatları daima takip edin ve asla görmezden gelmemelisiniz. Tüketicilerden gelen geri dönüşleri detaylı bir şekilde değerlendirmelisiniz. İyi bir dinleyici olarak ne şekilde yeni fırsatlar ortaya çıkarabileceğinizi planlayabilir ve mevcut stratejilerinizi geri dönüşler ışığında geliştirebilirsiniz.

E YANİ?
Instagram Kısıtlama özelliği sayesinde bir kullanıcıyı engellemeden etkileşimlerine belirli kısıtlamalar getirebilirsiniz. İstemediğiniz türdeki yorumları görmemek için Kısıtlama özelliğini kullanarak kullanıcılara bir nevi filtre uygulayabilirsiniz.
YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir