Pazarlamacının Discord Rehberi

Discord'u duydunuz mu? Burada bir sunucu oluşturmanın ve pazarlama için Discord'u kullanmanın temellerini öğreneceksiniz.

pazarlamacının discord rehberi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Discord’u şimdiye kadar fark etmemiş olabilirsiniz. Discord’u biliyor ama pazarlamacılar için neden alakalı olduğunu da merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta Discord oyuncular için geliştirilmiş bir şeydir öyle değil mi? Bir zamanlar evet böyleydi ama artık değil.

Discord 2015 yılındaki çıkışının ardından epey bir gelişti. Bir zamanlar yalnızca özel oyuncular için bir araçtı. Şimdi ise gerek fenomenler gerek ise hobiler için popüler bir üs haline geldi. Bu platform özellikle Facebook, Twitter veya Instagram gibi platformlara iyi bir alternatiftir.

Bir başka ifadeyle kitleleriyle iletişim kurmanın farklı bir yolunu arayan pazarlamacılar için Discord tam olarak aranan şeydir. Bunun ötesinde en önemli noktalardan birisi Discord’un kitlesel iletişime önem vermesidir. Yani topluluğun kendi içerisinde iletişim kurması mümkündür.

Discord Nedir?

Discord, video, ses ve metin iletişim hizmetlerinin bir kombinasyonunu kullanan bir VoIP sistemidir. Genellikle Slack ile karşılaştırılmaktadır. Özellikle mesajlaşma sistemi Slack ile oldukça benzerlik taşıyan bir yapıdadır.

Discord, Stan Vishnevskiy ve Jason Citron’un fikriydi. Başlangıçta, sadece oyun topluluğunda yer alan başkalarıyla konuşmanın bir yolunu bulmak istediler. Discord, 100 milyondan fazla aktif aylık kullanıcıya sahiptir. Bununla birlikte büyümesi herhangi bir azalma belirtisi göstermemektedir.

Çok yönlü olan Discord platformu aynı zamanda topluluğa güçlü bir biçimde odaklanmaktadır. Discord’u tam olarak popüler yapan durum budur. Artan popülaritesini artırmaya yardımcı olan şey topluluk oluşturma becerisidir.

Discord, çalışma grupları, sanat grupları ve yürüyüşçüler dahil olmak üzere çeşitli gruplar tarafından kullanılmaktadır. İlgi alanlarını paylaşmak veya bir kitle oluşturmak/büyütmek için bir topluluk arayan herkes Discord hesabı oluşturarak ilk adımı atabilmektedir.

Discord Nasıl Çalışır?

Çoğu çevrimiçi uygulama gibi Discord’u kullanabilmek için önce onu indirmeniz gerekir. İndirme işlemini başlatmak için sadece cihazınız işletim sistemini seçmelisiniz. Yani Windows bir bilgisayar kullanıyorsanız Windows’u seçmeniz yeterli olacaktır.

Discord’u indirdikten sonra yüklemeyi başlatmak için kurulum dosyasını çalıştırın. Discord yüklendikten sonra gerekli güncellemeleri alacaktır. Bunun için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. Başladıktan sonra, Discord’un en son özelliklerine yönelik bir bilgi seliyle karşılaşacaksınız:

 • Mobil cihazlarla ekran paylaşımı – Ekran paylaşımı iletişim kurmanıza, video izlemenize ve elbette oyun oynamanıza olanak tanır. Ayrıca sesli aramalara da katılma şansınız vardır.
 • İyileştirilen satır içi yanıtlar – Bu, bir mesaja basabileceğiniz ve birisine doğrudan metin kanalınızdan cevap verebileceğiniz anlamına gelir. Bu, konuşma akışına yardımcı olur. Müşteri sorgularını yanıtlamak isteyenler için oldukça faydalıdır.
 • Gürültü engelleme – Biriyle sohbet ederken bazen arka planda duyduğunuz sinir bozucu sesler olur. Son güncelleme ile birlikte artık buna veda edebilirsiniz. Bu özelliği ses kanalında bulacaksınız.
 • Kural taraması – Üye olarak kayıt olmadan önce topluluk üyelerinin sunucunuza ait kuralları görmesine izin verin. Böylece topluluğun belirli bir düzen ve nizam içerisinde kalmasını sağlayın.
discord nedir

Discord Özellikleri

Discord’u masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza indirdiyseniz sistemi başlattığınız zaman otomatik olarak çalışacaktır. Bu noktada Discord arayüzünü görebileceksiniz. Burada anında çeşitli kontroller gerçekleştirme şansına sahip olacaksınız:

 • Çevrimiçi arkadaşların olup olmadığı.
 • Bekleyen arkadaşlık isteklerinin olup olmadığı.
 • Direkt mesajların olup olmadığı.

Ayrıca bir gelen kutusu olacaktır. Bu gelen kutusuna gidip size gelen bildirimleri ve mesajları görebileceksiniz. Burada grup direkt mesajları gönderme seçeneği de bulacaksınız. Bu özellikle grupta yer alan herkese mesaj göndermek için son derece kullanışlı bir özelliktir.

Seçenekleri Keşfetmek

Discord uygulamasını açtığınız zaman sol tarafta daha iyi bilmek isteyeceğiniz bir dizi düğmeyle karşılaşacaksınız. Sesli sohbet için “W” düğmesini seçmeniz gerekir. Soldaki yeşil-beyaz düğme toplulukları keşfetmenizi sağlar. Bu konuda beş ana kategori vardır:

 • Müzik
 • Eğitim
 • Bilim ve Teknoloji
 • Eğlence
 • Oyun

Sunucu Oluşturmak

Discord hakkında bilgi edindiyseniz hemen hemen her şeyin sunucular hakkında olduğunu bilirsiniz. Peki bir sunucu kurma şansınız var mıdır? Sunucu kurmak istediğinizde ne yapmanız gerekir? Tüm bunların cevabını aşağıdaki maddelerde bulabileceksiniz.

Discord'da sunucu nasıl oluşturulur?
 1. Bir sunucu başlatmak veya bir sunucuya katılmak için, artı işaretli yeşil düğmeyi bulun. Uygulamanın sol tarafında yer alacaktır. Başlatmak için tıklamanız yeterlidir.
 2. Davet alırsanız oradan katılım yapabilirsiniz. Başlattıktan sonra oyun, arkadaşlar veya bir çalışma grubu için sunucu oluşturma seçeneğiniz vardır.
Discord sunucu kategorileri
 1. Bu üçünden farklı bir amaç için “kulüp ve topluluk” veya “ben ve arkadaşlarım” seçeneklerini seçebilme şansınız olacaktır. Bu sizi bir sonraki sayfaya götürecektir.
 2. Daha sonra, bir görüntü ekleyip sunucunuzun adını seçerek görünümü özelleştirmeye başlarsınız.
 1. Bitirmek için yapmanız gereken “Oluştur” seçeneğine tıklamaktır.
Discord sunucu özelleştirme

Kurulum birkaç saniye sürecektir. Ardından bir karşılama mesajı alırsınız. Artık arkadaşlarınızı davet etmeye ve sunucunuzu kişiselleştirmeye hazır olacaksınız. Sunucunuzu kişiselleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

 • “Sunucunuzu kişiselleştirin” seçeneğini seçin. Bu bağlantı sizi “genel bakış” seçeneğine götürecektir.
 • Genel bakış seçeneği içerisinde ayarlarınızı özelleştirebilme şansınız olacaktır.

Discord Kanalı Başlatmak

Kanallar, normal bir forumda gördüklerinize benzerdir. Belirli bir konu hakkında konuşmak için bir alan sağlar. Bir ses veya bir metin kanalı seçimi yaparsınız. Bir kanal başlatmak için:

Discord kanal oluşturmak
 • Kanal paneline gidin.
 • “Ses kanalları” altında yer alan “Kanal oluştur” veya “Kategori oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Kanala bir isim verin.
 • “Oluştur” seçeneğine tıklayın.

Roller

Birine yönetici üye olma izni vermek istediğinizi varsayalım. Bir rol eklemeniz gerekecektir. Rol eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Discord roller nedir?
 • Sunucu adınızın yanındaki oku bulun. Sunucu adınız arayüzün sol üst tarafında üst kısma yakın olacaktır.
 • Aşağı kaydırarak “Sunucu ayarları” kısmına gidin.
 • “Roller” seçeneğini seçin. Ardından yanındaki artı işaretini tıklayın.
 • Gerekli ayrıntıları ekleyin.

Entegrasyon

Bu seçenek botlar ve uygulamalar eklemenize, web kancaları oluşturmanıza ve kanalları takip etmenize olanak tanır. Başlamak için düğmeye tıklamanız yeterlidir.

Discord’u İşletme Olarak Kullanmanın 4 Yolu

Artık temel özellikleri kullanabilecek durumdasınız. Şimdi Discord’u bir işletme olarak nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayabilirsiniz. İlk bakışta kategorileri sınırlı bulabilirsiniz ancak birçok marka Discord’u başarıyla kullanmaktadır.

Discord'u işletme olarak kullanmak
 • Adobe’un Discord grubu, kullanıcıların eleştiri yapmasına, sorular sormasına ve çeşitli komisyonlar bulmasına olanak tanır.
 • Newegg, en son teklifleri bulabileceğiniz, soruların yanıtlarını alabileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz bir Discord grubuna sahiptir.
 • Yayın araçları ve yazılımları sağlayan Streamlabs’ın bir Discord hesabı vardır. Discord sunucuları eğitimler, genel sohbet ve çok daha fazlasını sağlar.

Discord, işinize yardımcı olmak ve topluluğunuzu büyütmek için mükemmel bir potansiyele sahiptir.

Etkileşimi Teşvik Edin

Etkileşim işinizi geliştirmek için çok önemlidir. Müşterilerinizin veya potansiyel müşterilerinizin sizi tanımasına izin vermek güveni artırır ve zaman içinde sadakati besler. Ancak, müşteri deneyiminin faydalarının bittiği yer burası değildir. Etkileşim aynı zamanda şunlara izin verir:

 • Müşteri ve marka deneyimini geliştirir.
 • Markanızı/hizmetinizi şekillendirmenize ve geliştirmenize olanak tanıyan müşteri geri bildirimleri elde etmenizi sağlar.

Discord etkileşimi nasıl mümkün hale getirir? Birden çok kanal aracılığıyla bunu yapabilme potansiyelinin olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi müşterilerle video, sohbet veya metin yoluyla doğrudan konuşabilirsiniz. Alternatif olarak sunucularınız ve belirli kanallar aracılığıyla potansiyel müşterilerinize ulaşmanız mümkün olacaktır.

Etkinliği İzleyin

Discord tarafından sunulan en yeni özelliklerden birisi izlenimlerdir. İzlenimleri veya verileri inceleyerek şunları daha iyi anlama şansınız olacaktır:

 • Sunucu üyeleriniz nereden geliyor?
 • Elde tutulan üye rakamı kaçtır?
 • Kanallar ve diğer üyelerle etkileşim nasıldır?
 • Hedef kitleniz hangi konumdan geliyor?

Verilerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak toplayabilirsiniz. Ayrıca daha fazla analiz için bir CSV dosyasına aktarım yapabilirsiniz.

Topluluklarla Markanızı Tanıtın

Daha büyük üye gruplarını çekebileceğiniz bir topluluk alanı oluşturmayı hedefliyorsanız bir topluluk başlatmak istersiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • “Topluluğu etkinleştir” seçeneğini bulana kadar sunucu sayfanızın sol tarafında aşağı kaydırın. İlgili seçenek yeni bir sayfa açacaktır. Ayrıca, “Sunucu izlenimlerine” ve diğer araçlara erişebilir ve bu sayfadan sunucu keşfine başvurabilirsiniz. Bununla birlikte bir topluluk oluşturmaya odaklanmak istediğinizi unutmayın.
 • “Bir topluluk mu oluşturuyorsunuz?” başlığında mavi bir “başla” düğmesi bulacaksınız. Buradan sonra güvenlik kontrollerini gerçekleştirmeli, temel bilgileri ayarlamalı ve son rötuşları eklemelisiniz.

Sıkça Sorulan Soruları Cevaplayın

Bir sunucu kurarak ve sıkça sorulan soruları burada listeleyerek müşteriler tarafından sıkça sorulan sorulara cevap verebilirsiniz. Sadece talimatları incelemeniz ve takip etmeniz yeterli olacaktır. Bunu yapmanın bir başka yolu da bot kullanmaktır.

Üçüncü taraf uygulama botlarını kullanabilirsiniz. Ancak bu onlara Discord hesabınıza erişim vermek anlamına gelecektir. Bu nedenle bu konuda rahat değilseniz botu kendiniz yazmayı düşünmeniz veya farklı yönteme geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Discord'da pazarlama ipuçları

Discord’da Pazarlama İçin 4 İpucu

Discord sayesinde önünüzde hevesli bir hedef kitleniz olacaktır. Onlarla iletişim kurmak için takip edebileceğiniz birçok yol vardır. Şimdi, bilmeniz gereken tek şey, onlara etkili bir biçimde pazarlama yapmaktır. En iyi uygulamalardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Kitlenizi Tanıyın

Discord kullanıcıları ağırlıklı olarak genç yetişkinler ve gençlerdir. Bu demografinin daha büyük yaş gruplarından çok farklı istekleri ve ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle markanızın uygun olup olmadığını düşünmeniz gerekir.

2. İş Ortağı Programına Katılmayı Düşünün

Discord’da kitlenize nasıl daha iyi pazarlama yaparsınız? İş ortağı programına katılarak. İş ortağı programı “aktif ve etkileşimli” topluluklar içindir. Bu program aynı zamanda yeni ve yerleşik üyelere açıktır. Ancak epey bir kapsamlı başvuru süreci olduğunu unutmayın.

Programın en önemli yarlarından birisi daha fazla kişiselleştirmedir. Bu, markanızla uyumlu olması için sunucunuzu daha da özelleştirebileceğiniz anlamına gelir. Diğer bir faydası da hizmetlerinizi keşif sayfasında bulmayı kolaylaştırmasıdır.

3. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Teşvik Edin

Markanızı ve özel tekliflerinizi tartışmak için kanalları ve sunucuları ayarlayarak müşterilerinizi sizin yerinize tanıtım yapmaya teşvik edin. Tüketiciler genellikle “büyük satış” yerine kişisel önerilere çok daha açıktırlar.

4. Özel İndirimler Sunun

İndirimi kim sevmez? Discord aracılığıyla özel indirimler, özel fırsatlar ve yarışmalar sağlayın. Başkalarını markanızı daha fazla tanıtmaya davet edin. Böylece topluluğunuzdan ekstra verim alarak onları pazarlama çalışmanızın bir parçası haline getirmiş olursunuz.

E YANİ?
Discord, bazı sosyal medya sitelerinin yüksek profiline sahip olmasa bile bir topluluk oluşturmak isteyen herkes için yine de yararlı bir pazarlama aracıdır. Kişiselleştirme, promosyon ve çoklu iletişim yöntemlerini birleştirerek müşterilere daha etkili bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Discord her marka için uygun olmayabilir. Ancak Adobe ve Newegg dahil birçok şirket bunu başarıyla kullanmaktadır. Biraz hayal gücü ve yaratıcılıkla, benzersiz müşteri teklifleri geliştirebilir, tüketicilerle etkileşim kurabilir ve müşteri hizmetlerini bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz.

YORUMLAR