Haftanın Girişimcisi: OnePlus’ın Kurucu CEO’su Pete Lau

OnePlus, 2021 Temmuz Türkiye pazarına giriş yaptı. Bu hafta firmanın kurucu CEO’su Pete Lau’nun kariyerine yakından bakıyoruz.

pete lau girişim
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

OnePlus, dünyanın ünlü teknoloji şirketlerinden biri olsa da ülkemizde pek tanınmıyor. 2021 Temmuz’u ile Türkiye pazarına giriş yapan markanın kurucu CEO’su Pete Lau’nun küresel teknoloji devleri birliğini kırmak için neler yaptığına birlikte bakalım.

Her Şeyin Başlangıcı: Oppo Kariyeri

Pete Lau, uzun süre Oppo Electronics’te donanım mühendisi olarak çalıştı. Burada Blu-ray bölümünün direktörü oldu. Ayrıntılara gösterdiği dikkat sayesinde devre tasarımıyla ilgili hayal kırıklığını ifade etmek için bir Blu-ray oynatıcının mantık kartını parçalaması teknoloji dünyasında adının duyulmaya başlamasını sağladı. 

Son başarısının üzerine markanın başkan yardımcılığına atanmadan önce pazarlama müdürüydü.  Başkan Yardımcısı olarak, Android tabanlı bir işletim sistemi olan CyanogenMod’u Oppo N1 akıllı telefona getirmede etkili oldu. Şirkette doldurduğu 10 yılı aşkın mesaiden sonra Kasım 2013’te istifasını verdi. 

OnePlus Kuruluyor: Yoktan Var Edilir Mi?

Pete, Oppo’dan ayrıldıktan yalnızca bir ay sonra Aralık 2013’te “daha güzel ve daha kaliteli ürün” üretmek amacıyla OnePlus adını verdiği şirketini kurdu. Başlangıç aşamasında sadece 6 kişilik butik bir ekiple başlayan teknoloji şirketi kurma macerası maliyeti düşürme önceliğine kendisini zorluyordu. Bunun için Nexus serisi ve Oppo’nun pazar modellerinden ilham alarak şirketinin ilk ürünü için çevrim içi satış yapmayı yani sadece e-ticarete açmayı tercih etti. Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun’un da benzeri pazarlama politikaları geliştirerek bugün zirveye ortak olabildiğini hatırlatmakta fayda var.  

Cihazın işletim sistemi olarak Cyanogenmod’u seçip, Oppo’da bulunduğu süre içinde tanıştığı Cyanogen Inc.’den Steve Kondik ile iletişimde kaldı. 

Pete Leu, hiçbir üretim tesisine sahip olmadıkları için cihazı eski şirketi Oppo’nun tesislerinde imal ettirdi. OnePlus One adlı cihaz, Nisan 2014’te resmi olarak duyuruldu ve Haziran 2014’te çevrim içi sipariş için hazır hale getirildi.  Kısıtlı imkanlara rağmen kilitlenilmiş bir hedefin ürünü olan One, teknoloji camiasından teknik özellikleri, performansı, tasarımı ve maliyeti sebebiyle olumlu dönüşler ve övgüler aldı. Cihazın ayrıntılara gösterdiği özen kurucu Pete Lau’ya atfedildi ve eleştirmenler tarafından tam not aldı.  Sınırlı kontrol nedeniyle, telefon başlangıçta yalnızca bir davet sistemi aracılığıyla satın alınabildi. 

İlk OnePlus telefonun çokça konuşulmasının asıl sebebi ise tabii ki fiyatıydı.  16 GB’lık bir cihazın 299 dolar, 64 GB’lık versiyonunun ise 349 dolar olması  o zamanki benzer özelliklere sahip diğer markaların sunduğunun neredeyse yarısı kadardı. Lau, düşük maliyeti pazarlama maliyetlerinin olmamasına, çevrim içi pazarlama stratejisine ve düşük kar marjına bağlayan açıklamalarda bulundu. Birçok uzman tarafından yeni ve kısıtlı imkanlara sahip bir girişim için cesur ve riskli bulundu. Teknoloji sitesi olan Phone Arena, “OnePlus akıllı telefonunu televizyon reklamları olmadan satmayı başarabilirse, büyük üreticilerin asla başaramayacağı bir şeyi yapmış olacak” yorumunu yaptı.

Telefon, 6 ay içerisinde 1 milyon adet  satıldı.

Pete Lau Nasıl Biri?

Pete Lau ile ilgili bilgiler son derece kısıtlı olsa da hikayesinden anladığımız kadarıyla kendisi son derece inatçı ve pratik çözümler üreten biri. 

OnePlus’ın Shenzhen’deki ofisi, masa üstü futbol, ​​bilardo, spor salonu ve hatta Una adında bir şirket köpeğine dahi sahip. Bu da kendisinin ekip ruhuna ve esnek çalışmaya önem verdiğini gösterir. Ayrıca kendisinin ayrı bir ofisi yok. Diğer çalışanlarla aynı yerde çalışıyor ve diğer Çinli patronların aksine meslektaşlarının kendisine ilk adıyla hitap etmesi konusunda ısrarcı. Onunkine Norveç sistemi diyebiliriz. 

Girişimci Tavsiyesi

Şirketi kurduğumda tek istediğim saygın bir şirket olmaktı. Ünlü olmak çok kolay ama saygı duyulmak çok zor. İkincisi, sadece ürünü önemsiyoruz. Girişimci, sadece ürüne odaklanmalı ve bu şekilde bir şirket kurmalıdır.

Pete Lau
E YANİ?
Pete Lau, OnePlus şirketini var eden genç bir teknoloji girişimcisi. Bu anlamda Apple’ın ünlü CEO’su Steve Jobs’a çok benzetiliyor.
Kendisinin hikayesi, özenin pratik zeka ve başarılı pazarlama ile birleştiğinde beklenenin üzerinde satış ve başarı kazanıldığının örneği adeta. On yılı aşkın bir süre Oppo içinde çalışıp daha iyisini yapabileceği inancıyla çok kısıtlı imkanlarla teknoloji piyasasına adım atan girişimcinin hayallerinin peşinden gittiği çok açık. Siz de hayallerinizi iyi bir plan ile başarıya ulaştırıp gerçeğe dönüştürebilirsiniz.
YORUMLAR