Petrol Milyarderinden Bitcoin Yatırımı

Norveçli petrol milyarderi Kjell Inge Rokke, Bitcoin’in bir gün milyonlarca dolar değere ulaşabileceğini söyledi. Şimdi yatırım planlarını gözden geçiriyor.

norveçli petrol zengini Rokke, Seetee
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bitcoin’e yatırım yapmak son zamanların yükselen modalarından biri haline geldi. Elon Musk’un Tesla’sı bu yatırımla yıllık gelirini birkaç ayda aştı. Geçtiğimiz günlerde Amerikan yazılım şirketi MicroStrategy, 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Son olaraksa Norveçli petrol milyarderi Kjell Inge Rokke, Bitcoin taraftarı olduğunu belli etti. Petrol ve petrol hizmet şirketlerini kontrol eden firması Aker ASA’ya bağlı Seetee As’ı kurarak kripto para potansiyelinden yararlanmak için bir adım attı. Şirket adına yapılan duyuruda, Seetee’nin Bitcoin ekosistemindeki projelere ve şirketlere yatırım yapmak adına kurulduğu söylendi. Yeni işletme,tüm likit yatırım yapılabilir varlıklarını Bitcoin’de tutacak. Rokke, başlangıç sermayesi 500 milyon kron (59 milyon dolar) olan yeni şirketin anaparasının zamanla artırılacağını dile getirdi. 

petrol milyarderi bitcoin yatırımı için şirket kurdu

Seetee’nin web sitesinde ise ünlü girişimcinin şu sözlerine yer verildi: “Başlangıçta Seetee dört alana odaklanacak: Birincisi, ‘Bitcoin’e yatırım yapmak ve sahip olmak.’; ikincisi, ‘Bitcoin ve geniş blok zinciri topluluğuna katılmak ve önde gelen oyuncularla ortaklıklar kurmak.’; üçüncüsü, ‘Bitcoin doğrulama operasyonlarını başlatmak’ ve dördüncüsü, ‘Bitcoin ve blok zinciri ekosisteminde inovasyon projeleri ve şirketler inşa etmek ve bunlara yatırım yapmak.’” 

Şirket, yeni girişimlerinin yükselmesini hızlandırmak için en kısa sürede diğer şirketlerle de aktif ortaklıkların kurulmaya başlanacağını duyurdu. İlk anlaşmalarının madencilik sektöründe çalışan Blockstream ile gerçekleştirildiği belirtildi. Rokke şirketin web sitesine yayınlanan yazısında Bitcoin’in değer kaybetme ihtimalinden de bahsetti: “Bitcoin yine de sıfıra gidebilir. Ama aynı zamanda yeni bir parasal mimarinin çekirdeği de olabilir. Öyleyse, bir BTC milyonlarca dolar değere ulaşabilir.

YORUMLAR