Matematik Sorusu Çözen Uygulama “Photomath” ile Tanışın

Matematik, hayat pratiğinde peşimizi bırakmaz. Yine de pek çoğumuz onu pek sevmeyiz. İşte matematiği sizin için sorun olmaktan çıkaracak uygulama: Photomath.

photomath uygulaması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Okullar yeni açılmaya başlamışken hem öğrencilerin hem de matematik ile hala başı belada olan yetişkinlerin hayatını kolaylaştıran bir uygulamadan bahsedeceğiz. Pandemiden bu yana 220 milyondan fazla indirmeye ulaşan PhotoMath ile zor matematik işlemlerini dahi sadece fotoğrafını çekerek çözebilirsiniz. Böylece ister zamandan tasarruf ederseniz isterseniz de problemin çözüm aşamalarını inceleyebilirsiniz.   

Şöyle anlatalım; Photomath, kesirler, denklemler, logaritmalar, türevler veya integraller konusunda boğuluyorsanız bulabileceğiniz en kullanışlı uygulamalardan biri. En iyisi dahi ona direnemez. OCR (Optik Karakter Tanıma) ve denklem çözme programları temelindeki yapay zeka sayesinde tek yapmanız gereken kameranızı matematiksel işleme yöneltmek. Uygulamanın çalışma şekli QR kodlarına benzer. Cihazınız kamera uygulamasını açın, Photomath neyi çözmeye çalıştığınızı anlayacaktır. Birkaç saniye içindeyse size sorunun çözümünü sunar. Sonuç, işlem adımlarını gösterdiği için son derece güvenilir ve işlevsel. Fotoğrafı doğrudan el yazınızdan çekseniz dahi algılayabilir.  

Öğrencilikte Sizi Bir Adım Öne Atar

Bir öğrenci olarak akıllı telefonunuz en büyük düşmanınız veya en büyük müttefikiniz olabilir. Sadık yoldaşınızın düşmanınız olmasına ve sizi derslerinizden alıkoymasına izin vermeyin. Photomath gibi uygulamaları, üretkenliğinizi artırmak ve kendi etütünüzü yaratmak için mükemmel araçlar olarak kullanın. İntegraller ve türevler kadar karmaşık problemleri basitleştirmek için gerçekten denemeye değer.  Yaptıklarınızı düzeltmek, sonucun doğru olup olmadığını öğrenmek, aynı zamanda da  çözüme ulaşmak için gerekli adımları görmek ve bilmek için iyi bir uygulama. Ayrıca ders kitaplarında cevap anahtarı olmayan soruları kontrol etmek için de kullanılabilir. 

Ebeveynlere Destek Olur

Ebeveyn olduğunuzu düşünelim. Hepimizin matematiği mükemmel olmak zorunda değil. eğer bir ebeveyn olarak bunu okuma şansınız varsa, neden çocuklarınızın ödevlerini düzeltmek için kullanmıyorsunuz?  Şirket yakın zamanda 2.000’den fazla ebeveyn ile birlikte bir araştırma gerçekleştirdi ve şu sonuca vardı: Ebeveynlerin %56’sı çocuklarına matematik ödevlerinde yardımcı olamıyor. Bu da pandemi başladığından beri her hafta 3 katı kadar Photomath indirilmesine neden oluyor. 

Photomath CEO’su ve kurucusu Damir Sabol, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Pek çok ebeveyn çocuklarına matematik konusunda yardımcı olamıyor ve pandemi, öğrencilerin ve ebeveynlerin uzaktan eğitimle karşı karşıya olduğu zorluklara ışık tuttu. Özel öğretmen desteği alabilenler olduğu kadar bunun için maddi imkanı olmayan da geniş bir kesim var. Photomath, öğrencilerin öğrenme şeklini dijitale entegre edip öğrenme ve öğretmenlerle ilgili sıkıntılı noktaları ve maliyetleri ortadan kaldırıyor.”

Avantajlar

  • Uygulama size sadece matematik probleminin çözümünü göstermez. Bu çözüme ulaşmak için adım adım ayrıntıları vererek süreci anlamanızı sağlar.
  • Photomath’in size sunduğu tüm bu çözümlerin bulunduğu bir geçmişe ve istediklerinizi favorilere ekleme olanağına sahip olursunuz.
  • Formülleri algıladıktan sonra uygulama bunları dijitalleştirir. Böylece iyi kopyalanmamış sayıları veya harfleri düzenleyebilirsiniz. Doğrudan notlarınızdan çalışacaksanız çok yararlı olacaktır.
  • Cevap neredeyse anında karşınızda. 
  • Çevrimdışı da çalışabilir, bu nedenle bir denklemi çözmek için internet bağlantısına ihtiyacınız kalmaz. 

Matematik, genellikle en maliyetli derslerden biridir. Bu branşla ilgili sorunlarınız varsa ve/veya becerilerinizi pekiştirmek istiyorsanız Photomath size yardımcı olabilir. Böylece egzersiz yapmak veya problem çözmek daha katlanılabilir olur ve her şeyi anlayabilirsiniz. 

PhotoMath uygulaması iPhone’lara ve Android cihazlara kolayca -ücretsiz- indirilebilir.  Uygulama içi satın alma imkanınız olsa da tamamen ücretsiz olan versiyonu da çok başarılı ve yeterli. 

YORUMLAR