Bitkileri Tanımanıza Yardımcı Olan Uygulama, PictureThis ile Tanışın

Türkiye, birçok endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Peki siz bunlardan kaçını tanıyorsunuz? PictureThis uygulamasını telefonunuza indirerek karşılaştığınız bitkileri tanıyabileceksiniz.

bitki tanıma uygulaması picturethis
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

PictureThis uygulamasını daha önce duymuş muydunuz? Telefonunuza indirebileceğiniz bu uygulama ile birlikte gördüğünüz her bitkiyi detaylı şekilde tanıyabilirsiniz. Her gün yanından geçtiğimiz ağaçların ne olduğunu öğrenmek istemez misiniz? Ya da botanik bahçelerindeki çiçeklerin anavatanını öğrenmek? Picture This mobil uygulamasını deneyebilirsiniz. Çünkü 10.000’den fazla bitki türünü tanımlamak için tasarlanmıştır. Uygulamanın geliştiricileri,  %98 doğrulukla tanımlayabildiğini belirtiyor. Yapmanız gereken tek şey bitkinin fotoğrafını çekip uygulamaya yüklemek! Google Lens gibi tanımlama amacıyla kullanılan diğer uygulamalara benzer şekilde çalışır, ancak yalnızca bitkilere odaklanır.  PictureThis, size öncelikle bu bitkiyi tanımlar daha sonra ise bitki bakımı, haşere bakımı ve bazı eğlenceli gerçekler hakkında bilgi verir.

Bitkilerinizin Sağlığı için de PictureThis

Bitki bakımının ne kadar zor olduğunu ve durumu kötüye gittiğinde karşı tarafı duygusal olarak nasıl yıprattığını ancak bunu deneyimleyenler bilir. Her bitki, doğası itibariyle diğerinden farklıdır. Birisi güneşi severken sulanmak da ister diğeri balkondan hoşlanmaz, oda içerisinde kalmak ister. Özel topraklara olan ihtiyaçları ise yetiştiren kişinin en çok dikkat etmesi konulardan biri. Sağlıklı bilgi almak ise maalesef pek mümkün değil. İnternet üzerinde aynı bitki için bambaşka bakım kılavuzları görebilirsiniz. 

PictureThis, yalnızca bir fotoğrafla bitkinize nasıl bakacağınızı anlatır. Ayrıca, onun herhangi bir sorunu olup olmadığını teşhis ederek size durumuyla ilgili tavsiyelerde bulunur. Bu tavsiyeleri dinlediğiniz sürece bitkinizi öldürmek imkansız hale gelir. Sulama saatinize dahi hatırlatır. 

Cebinizdeki Botanikçi

PictureThis, kendisini “cebinizdeki botanikçi” olarak tanıtır. Bitkileriniz hakkında botanikçi uzmanlarla sohbet etmek gibi diğer özellikler, uygulamanın premium sürümü içinde 30 $ ödemeyi seçerseniz mevcuttur. Bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için sunduğu detaylı kılavuzlar yol gösterici ve güvenilirdir. Bitkiniz için ideal saksı boyutundan toprak çeşidine, büyüme sıcaklığından gübreleme sürecine kadar birçok noktada yönlendirme yapar. 

Uygulamayı yalnızca evinizdeki bitkiler için değil, sokakta karşılaştığınız yeşillikler için de kullanabilirsiniz. Birçok kullanıcı, evcil hayvanları için zehirli olan küçük bitkileri dahi bile PictureThis ile fark ettiğini ve yemelerini engellediğini söylüyor. 

Bitki yetiştiriyorsanız veya sadece ilginiz varsa PictureThis, size yardımcı rehber olmaya talip. Bitkilerinize hak ettikleri bakımı sağlamak için tercih etmenizi ayrıca öneririz. Picture This’i iPhone’lar ve Android telefonlar için indirebilirsiniz. Yedi günlük ücretsiz deneme var. Ücretsiz kullanıcılara yalnızca sınırlı sayıda kimlik sağlar; bunlar artırılabilir, ancak yine de çok sınırlıdır. Uygulamanın yapımcıları Premium aboneliklerden para kazanıyor. Premium üyelerin tanımlayabilecekleri bitki sayısı konusunda herhangi bir kısıtlaması yoktur.

YORUMLAR