Pinterest’in Geliri Dördüncü Çeyrekte %76 Arttı

Dünyanın en çok kullandığı görsel paylaşım sitelerinden Pinterest, pandemi dönemini kullanıcılarını artırarak geçirenlerden oldu. 2020 yılını 100 milyon yeni üyesiyle birlikte kapattı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Şirket bu hafta yaptığı açıklamada uygulamaya  yıl içinde 100 milyondan fazla yeni üyenin katıldığını belirtti. Böylece pandeminin zorunlu kıldığı karantina normalinden de faydalanarak dördüncü çeyreklerini %76 büyüyerek gelirlerini 706 milyon dolara taşıyarak kapattılar. Şu anda aylık aktif kullanıcı sayıları ise dünya çapında 459 milyondan fazla. Şirketin finans direktörü Todd Morgenfeld de bu beklenmedik büyümeyi “Sürekli ürün yeniliği, uygulama ve daha uzun bir tatil sezonuna” bağladı. Bildiğiniz gibi neredeyse tüm platformlar karantina döneminde e-ticaret ve reklamcılığın avantajlarından yararlandı. Şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Ben Silbermann, kullanıcı sayısındaki artışta Z kuşağının önemine dikkat çekti. Kendilerini geliştirmek ve hobi edinmek isteyen gençlerin Pinterest’e yöneldiğini söyledi. 

Platformun içerik üreticileri hakkında da konuşan Silberman, diğer kanallara göre daha uzun vadeli raf ömürleri olduğunun altını çizdi. Pinterest’i diğer çevrim içi ağlardan ayıran özelliklerin başında da bu geliyor aslında. İnsanlar bu ağa sadece eğlenmek için yeni ve faydalı bilgiler, el işleri öğrenebilmek için katılıyorlar. 

Pinterest’te Son İnovasyonlar

Ekip, platformu daha çekici hale getirmek ve işlevselliğini arttırmak için daha fazla pini “alışveriş yapılabilir” hale getirdi. Bunun yanı sıra video gibi yeni formalar sunuldu. Bu yenilikler daha da geliştirilecek gibi duruyor. Otomatik reklam araçlarının dışında insanların sevdikleri ürünleri araçlarla keşfetme ve bulma yöntemlerini iyileştirmek adına da planları olduğunu söylediler. 

Morgenfeld ayrıca üye mahremiyetiyle ilgili de çalışmaları olduğunu duyurdu. Apple’ın işletim sistemi güncellemesinin kullanıcıların bazı hedef reklamlardan korunmasına imkan tanıyacağını hatırlatan finans direktörü, bu değişikliğin Pinterest’i de etkileyebileceğini belirtti.  

YORUMLAR