Danimarka Merkezli Fintech Girişimi Pleo Unicorn Oldu

Gider yönetimi araçları ve akıllı şirket kartları himeti sunan Pleo, 126,5 milyon dolar yatırım alarak dünyanın sayılı unicorn girişimleri arasına girdi.

pleo unicorn
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

126.5 milyon dolarlık Seri C yatırımı alan Pleo, ortalama 1.4 milyar dolar değerlemeye erişerek unicorn girişimleri arasındaki yerini aldı. Bu yatırım Danimarka tarihinin en büyük C serisi yatırımı olarak öne çıktı. Avrupa fintech girişimleri arasındaki en büyük Seri C yatırımları olarak da dikkat çeken yatırım firmanın tekrar gündeme gelmesini sağladı.

İşletmeler için basitleştirilmiş gider yönetimi araçlarıyla akıllı şirket kartları sunan Pleo firması iki sene önce 50 milyon dolarlık Seri B yatırımı da almıştı. 2018 yılında aldığı A serisi yatırım ile şirket, Avrupa bölgesinde faaliyetlerini genişletmiş ve konumunu daha güçlü bir yere çekmişti.

Hedefler Arasında Ekibi Genişletmek de Yer Alıyor

Bain Capital Ventures ve Thrive Capital liderliğinde ilerletilen 126.5 milyon dolarlık yatırım turuna Creandum, Founders, Stripes ve Seedcamp de katılım gösterdi. Pleo kurucu ortaklarından olan ve CEO’su olan Jeppe Rindom, yaptığı açıklama ile yatırım turuna katılan bütün yatırımcılara ortaklık yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

2015 yılına kadar kullanıcı sayısını 1 milyonun üzerine getirmeyi hedeflediklerini söyleyen şirketin mevcut olarak 17 bin aktif müşterisi bulunuyor. 330 personel istihdam sağlayan Pleo, 126.5 milyon dolarlık yatırımı sayesinde ekibini de güçlendirecek gibi gözüküyor.

YORUMLAR