pNetwork Hacklendi: 12 Milyon Dolarlık Bitcoin Çalındı

Kripto para sitesi pNetwork hacklendi. Binance Smart Chain’de 277 Bitcoin kaybetti.

pnetwork siber saldırı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

pNetwork, dün saldırıya uğradığını ve Binance Smart Chain’de 277  Bitcoin kaybettiğini duyurdu. Bu saldırıyı gerçekleştirmek için kod tabanındaki bir hatanın kullanıldığını, süreç içinde başka herhangi bir köprünün veya ağın etkilenmediğini bildirdi. Köprüleme sözleşmeleri şu anda her zamanki gibi çalışıyor, ancak ekstra güvenlik önlemleri etkinleştirildi. Hatayı bulup düzeltmek için harekete geçen ekip Twitter’dan şöyle bir açıklama yaptı: “Köprüler, bu ve benzeri istismarlar için kapsamlı bir şekilde inceleniyor.  Önümüzdeki birkaç gün içinde kademeli olarak yeniden etkinleştirilecek.” 

Pnetwork, Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların çeşitli zincirler arasında hareketliliğini kolaylaştırır. Bu, her bir merkezi olmayan finans ortamının likiditesinin farklı zincirlerde genişletilmesine katkıda bulunur.

pNetwork’ten Hacker’a Teklif

pNetwork, hacker’lara ödül karşılığında fonları iade etme teklifinde bulunarak şunları söyledi: “Siyah şapkalı hacker’a. Bu uzak bir ihtimal olsa da fonlar iade edilirse 1.500.000 dolarlık net bir ödül teklif ediyoruz. Güvenlik açıklarını bulmak maalesef oyunun bir parçası ancak hepimiz DeFi ekosisteminin büyümeye devam etmesini istiyoruz, fonları iade etmek bu yönde bir adım.”

Böyle bir dönüş gerçekten olursa ilk olmayacak. Daha önce benzer bir finans şirketi olan Polynetwork’te, saldırgan çalınan 600 milyon dolardan fazla parayı iade etmişti. Ancak bu seferki saldırı biraz daha farklı. Polynetwork’te hacker’ın olası kimliği bulunmuştu. pNetwork’te buna dair hala bir yanıt yok. Şirket, kullanıcılara geri ödeme yapmayı bir öncelik haline getirdiğini belirtti, ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

YORUMLAR