Popüler Matematik Uygulaması Photomath 23 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Matematik öğrenme uygulaması Photomath, 18 Şubat’ta B Serisi finansman turunu 23 milyon dolarla kapattığını duyurdu.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

ABD risk sermayesi şirketi Menlo Ventures; GSV Ventures, Learn Capital, Cherubic Ventures ve Goodwater Capital’i de içeren fon yaratma turuna liderlik etti ve 23 milyon dolar toplandı. Photomath bu fonlarla ekibini genişletmeyi ve yapay zekaya yatırım yapmayı planlıyor.

Photamath uygulaması, dünya çapında 220 milyondan fazla indirmeye sahip bir Hırvat yazılımıdır. Özellikle pandemi döneminde indirilme sayısı artışa geçen uygulama ile öğrenciler ve ebeveynler matematik problemlerini daha kolay çözebiliyor. Uygulamanın kuruluşu da pratikte benzer bir hikayeye sahip. Damir Sabol, oğullarına matematik ödevlerinde yardımcı olmaya çalışırken 2014 yılında  uygulamanın da adı olan şirketi kurdu. Sabol’un ilk şirketi bu değildi. Daha önce de PhotoPay (MicroBlink) isimli bir ödeme uygulamasını hayata geçirmişti. Matematik uygulamasını kurarken de bu ilk deneyiminin yerleşik teknolojisinden faydalandı ve onu yeni konusunun yazılımına entegre etti.

Uygulama çok kolay bir kullanıma sahip. Şöyle ki uygulamayı açıp kameranızla fotoğrafını çektiğiniz matematik problemlerini çözüp hesaplama adımlarını size tek tek açıklıyor. Bu sayede öğrenciler pratik bir şekilde çözüm yollarını görebiliyor. Şirket, Photomath Plus isimli ayrıcalıklı hizmetiyle aylık 9,90 dolarlık bir ücretlendirme karşılığında daha işlevsel özellikler de sunuyor.

YORUMLAR