Reddit, E Serisi Yatırım Turunda 250 Milyon Dolar Yatırım Aldı

San Francisco merkezli popüler sosyal medya platformu Reddit, toplam 250 milyon dolarlık finansman turunu tamamladı.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Mevcut yatırımcılar Andreessen Horowitz, Sequoia Capital ve Tencent Holdings de katıldığı yatırım tur tamamlandı. Yeni bütçe girdisi 250 milyon dolar, iş gücünü büyütmek ve kullanıcı kitlesini artırmak için kullanılacak. 16. faaliyet yılına giren Reddit, içerik yatırımlarına da devam edeceğini duyurdu. En son 2020 Aralık’ında, TikTok’un rakibi olan video platformu Dubsmash’i satın almıştı. 2021’in başında bu sosyal ağı TikTok’un ardından ikinci sıraya taşıdı. Reddit’iin son durumu hakkında bilgi vermek gerekirse 2020’yi bitirirken günlük 52 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını söyleyebiliriz. Şirket, kendilerini Reddit’e adadıklarını ve bağlanma duygusu sağlayan toplulukların gücüne inandıklarını söylemişti. Reddit, elindeki topluluk gücünü kullandığı hareketlerle son zamanlarda gündemde epey yer aldı. Şimdi onlara bakalım.

Reddit’in GameStop Kahramanlığı

Reddit geçen hafta, batmak üzere olan GameStop’ın hisselerinin değerlenmesini sağlayarak gündeme gelmişti. Sosyal medyanın gücü bu şekilde tekrar kendisini göstermişti. ABD’nin köklü video oyun satıcılarından Gamestop için harekete geçen Reddit kullanıcıları örgütlenerek hisselerin yükseleceği dedikodularını yayıp piyasaların hareketlenmesine yol açmıştı.

Super Bowl Reklamı

Reddit’in bir sonraki etkinliği ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı 5 saniyelik Super Bowl reklamıyla kendini gösterdi. Ulusal Amerikan Futbol Ligi’nin finali için kullanılan Super Bowl, yılın en önemli spor organizasyonlarından biri kabul edilmekte. Özellikle ABD’nin gündemine oturan bu reklam, maliyetin düşük tutulması amacıyla 5 saniye olarak kurgulandı. Verilmek istenen mesajsa videoya konan uzun bir metin görseline sığdırıldı. Güçsüzlerin de birleşerek başarıya ulaşabileceğini vurgulayan Reddit, geçen haftaki GameStop hareketine de selam göndermiş oldu. Metin şu şekildeydi:

Vay canına, bu gerçekten işe yaradı.

Bunu okuyorsanız, bahsimiz ödendi demektir.

Büyük oyun reklamları pahalıdır, bu yüzden tam zamanlı (reklam filmi) satın alamadık. Ancak ilham aldık ve tüm pazarlama bütçemizi 5 saniyelik bir reklama harcamaya karar verdik. Geçen hafta topluluğumuzdan bir şey öğrendik; güçsüzler ortak bir fikir etrafında bir araya geldiklerinde herhangi bir şeyi başarabilirler.

Kim bilir, belki de finans kitaplarına “eğilimler” üzerine bir bölüm eklenmesinin nedeni olacaksınız. Belki r/SuperbOwl’un dünyaya baykuşların heybetini öğretmesine yardım edeceksiniz. Belki bu 5 saniyelik reklamı da duraklatacaksınız.

İnsanlar gerçekten umursadıkları bir şeyin etrafında toplandıklarında güçlü şeyler olur. Ve bunun için bir yer var. Adı Reddit.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir