Reddit, 410 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Reddit, 410 milyon dolar yatırım ile değerini 10 milyar dolara yükseltti.

reddit piyasa değeri 10 milyar
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Popüler sosyal medya uygulaması Reddit, perşembe günü yaptığı açıklamada Fidelity Management liderliğindeki yatırım turunun geliri ile piyasa değerini üç kat aşarak 10 milyar doları bulacağını söyledi. Şirket, 2021’in başında Wall Street ile karşı karşıya geldiğinden bu yana ikinci finansman turunu Fidelity’nin 410 milyon doları ile sürdürüyor. 

Reddit kullanıcılarının alevlendirdiği Wall Street tartışması, şirketin değerini bir yıl öncesine göre iki katına çıkarıp Şubat 2021’de 6 milyar dolara ulaştırmıştı.  

San Francisco merkezli şirket, 2005 yılında Steve Huffman, Alexis Ohanian ve Aaron Swartz tarafından kuruldu. 10 milyar dolar değerlendirme ile aynı dönemde kurulan Facebook’un 1 trilyon dolarlık ve Twitter’ın 52 milyar dolarlık değerinin oldukça altında kalsa da platformun kendine has bir takipçi kitlesi olduğu göz önüne alındığında gayet iyi bir değer. Çünkü kendisi adeta bir sosyal ağ nişi! Şirketin yatırımcıları arasında risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Tencent Holdings ve rap yıldızı Snoop Dogg gibi fonlar yer alıyor.

Reddit, Redditors adı verilen kayıtlı kullanıcıların içerik yayınlamasına izin verir. Her gönderi, tüm Reddit topluluğuna, olumlu veya olumsuz oylama için açıktır ve en popüler gönderiler doğrudan ana sayfada görülür. Redditörler, ilgi alanlarıyla ilgili seçilen alt dizinleri takip edebilir ve ayrıca özel ana sayfalarında hangi içeriği gördüklerini kontrol edebilir. 

Statista’ya göre, Reddit şu anda yaklaşık 52 milyon günlük kullanıcıya ve 100.000’den fazla aktif alt dizine sahip. Şirket, yılın başlarında 2021 yılı sonuna kadar personelini ikiye katlayarak yaklaşık 1.400 çalışana çıkarmayı planladığını söylemişti. Ayrıca video ve reklam ile Amerika Birleşik Devletleri dışındaki pazarlara daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. 

YORUMLAR