Haftanın Girişimcisi: Netflix’in Kurucularından Reed Hastings

Wilmot Reed Hastings, dünyanın en ünlü dijital platformlarından birini kuracağını işin başında biliyor muydu? Başarı hikayesine yakından bakıyoruz.

reed hastings netflix hikayesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Haftanın girişimcisi olarak Netflix’in kurucularından Reed Hastings’in hayatına yakından bakıyoruz. Bugün kendi ismi çok anılmasa da öncüsü olduğu dijital platformları düşündüğümüzde bir fikrin ne kadar önemli bir sektör yaratabileceği karşısında büyülenebilirsiniz.

Reed Hastings’in hikayesine yakından bakalım.

Wilmot “Reed” Hastings

Wilmot Reed, 1960 yılında Harvard, MIT ve Northeastern Üniversitesi gibi en büyük Amerikan üniversitelerinin bulunduğu Boston’da doğdu. Babası, Başkan Nixon idaresinde avukat olarak çalıştı. Hastings , Maine’deki Bowdeen Koleji’nde okudu. Burası, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok güçlü liberal sanat üniversitelerinden biri ve çoğu zaman ulusal sıralamada en üst sıralarda yer almakta. 

Ortaokulun bitiminden bu yana kendi yaratmak için düşünmeye ve çalışmaya başladı. Yani tam bir girişimci ruhluydu. Bu sebeple elektrikli süpürgeler satmaya başladı ve daha sonra orduya katıldı.1981’de ABD deniz piyadeleri kolordusu oldu. Askeri anlamda da bir kariyer başlangıcı yaptı. 

Netflix’e Doğru

Gelecekteki uzmanlık alanı olarak bilgisayar programlamayı seçti ve yüksek lisansını California’daki Stanford Üniversitesi’nde tamamladı. Bundan yılllar sonra, 2014’te, Stanford Business School, Netflix’i yılın iş projesi olarak seçecek. 

İlk girişimi Pure Software,  yazılım hata ayıklama araçlarının geliştirilmesinden sorumlu olan bir kodlamaydı. Bu iş 1991 yılında kurdu. Reed’in kendi işini açmaya karar vermesi zor olmadı. Kendisi, Afrika’yı cebinde on dolarla otostop çektikten sonra iş maceralarından korkmadığını garanti ediyor. Ne var ki Reed’in yönetim tecrübesi eksikliği sonunda 1997’de şirketin %42’sini endüstri devi Rational Software’e devretti.  Bir süre sonra Reed şirketten ayrıldı ve iki yıl boyunca bir sonraki girişimi yönetirken bu tür hatalardan nasıl kaçınılacağını düşündü. 

Şirketin satışından 750 milyon dolar kazandı. Bu, bir bakımdan iyi de oldu. Çünkü daha yenilikçi bir projeyi hayata geçirmek istiyordu: Netflix gibi bir projeyi. Bunun için de sermayeye ihtiyacı vardı. 

Reed gişe filmlerini ve son gelenleri takip etmeyi çok severdi. Bu alanda hizmet veren yerlerin de daimi müşterisi olmuştur. “Apollo 13” filmini kiraladıktan sonra, bazı aksilikler dolayısıyla zamanında teslim etmediği için 40 dolarlık bir para cezası ödemişti. Bu sorun eğlence dünyasındaki en önemli insanlardan biri olabileceği fikrine yol açtı. 

Netflix: Yeni Başlangıç

1997’de Reed Hastings ve iş ortağı Mark Randolph, 2008’de video akışı çağına giren ve bugün dünya çapında 50 milyondan fazla abonesiyle dünyanın önde gelen akış hizmeti haline gelen bir video kiralama şirketi olan Netflix’i kurdu.

İlk olarak, belirli kasetleri ayrı fiyatlar karşılığında kiraladılar ve daha sonra, bir kişinin ayda belirli sayıda film ödünç alabildiği aylık bir abonelik sistemi kurdular. Şirket, 2007’de odağını değiştirdi. Filmler artık kasetlere abone olmak yerine çevrimiçi olarak izlenebiliyordu. 2010 yılında Netflix kendi dizi ve filmlerini üretmeye başladı. Hizmetin kendi projelerinin ilki  “House of Cards” dizisiydi.  Girişimlerinin hedef kitlesi sadece Amerikalılar değil tüm dünya oldu.

Reed Hastings’in ilk fikri şu düşünceye dayanıyordu: Pazarlama parlaklığı, çoğu kişinin bir zayıflık olduğunu düşündüğü bir şeyi alıp insanların bunu bir güç olarak görebileceği hale getirebilmektir. Bu düşünceyle Netflix hizmetini başlattı ve tam da düşündüğü şey oldu. Netflix bugün dünyanın en önemli eğlence hizmetlerinden biri. Önüne çıkan tüm fırsatları değerlendirdi ve sarsılması güç bir konuma ulaştı. 

Nasıl Biri?

Reed Hastings çalışanlarınıza her zaman özgürlük ve tabii ki sorumluluk vererek şirketin hizmetinde yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olan bir patron olarak anlatılıyor. Yine de onun da “başarısız” olarak anıldığı zamanlar oldu. 2012’de Wall Street’in en başarısız iş insanıyken 1 yıl sonra Netflix’in gelirlerinin 4 katına çıkmasıyla zaman tersine döndü. Bu da meslektaşlarının iş dünyasındaki Reed ile ilgili algısını ve fikrini değiştirdi.

Karısı Patricia Ann Quillin ve iki oğlu var, mülkünün 1.53 milyar olduğu tahmin ediliyor. 

E YANİ?
Günlük hayatta yaşadığımız en ufak sorunların kıymetini anlayanlar bugünün girişimcileri oluyor. Kiraladığı filmin teslimini geciktirmesi üzerine ceza ücreti ödemek zorunda kalan Reed Hastings’in bu deneyimi yeni bir girişim fikrine dönüştürdüğünü daha önce duymuş muydunuz? Film DVD’lerini abonelik sistemine bağlama fikriyle kurdukları küçük şirketin vizyoner yöneticisi olan Reed, fikrini dijital dünyaya da açarak hedef kitlesini kat be kat artırdı. Bugün, onun fikrini klonlayan dev şirketlere karşı zirvede olan bu girişimcinin başarısı, ilham verici. Bize söylediği kısa tavsiye ise sadece gözlerimizi açık tutmamız. Bazen en parlak fikirler gözümüzün önündedir.
YORUMLAR