Rekabet Kurulu, Google’a 296 Milyon Lira Ceza Kesti

Google sahasında hareketlilik var. Rekabet Kurulu, “hakim durumu kötüye kullanmak” suçlamasıyla dünyaca ünlü arama motoruna 296 milyon TL ceza verdi.

hakim durumu kötüye kullanma
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Rekabet Kurulu, Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketi, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc şirketlerinin bütününe haksız rekabet gerekçesiyle 296 milyon 83 bin 899 lira 49 kuruş Türk lirası para cezası uyguladı. Karar şu şekilde açıklandı:

“Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini rakiplerini dışlayacak şekilde öne çıkardığı iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

08.04.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda Google’ın 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.” 

Kurulun açıklamasına göre Google, genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim konumunu kötüye kullanıyor. Nasıl mı? Örneğin, kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerini, rakiplerini dışarıda bırakacak şekilde öne çıkarıyor. Bu iddia üzerinden yürütülen soruşturma Google’ın aleyhine sonuçlandı. Şirketin, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildi. Karar, idari para cezasına hükmetti. 

Google, şöyle bir açıklama yaptı: 

“Seyahat veya yerel hizmetler özelinde aramalar söz konusu olduğunda, kullanıcıların başka bir web sayfasına verilen sadece bir linkten ziyade kendilerine yardımcı olacak bilgileri almak istediği, yapılan testlerde de tutarlı şekilde ortaya konuyor. Biz de, bu nedenle bilgi gösteriminin rezervasyon seçenekleri, haritalar, fiyatlar veya fotoğrafları içeren yeni yollarını geliştirdik. Bu gibi ilgili sonuçların sunulması, daha fazla seçenek ve rekabet yaratırken, bir yandan da WEB’deki sitelere ve işletmelere her gün milyarlarca ücretsiz ziyaretin gerçekleşmesini mümkün kılıyor. Kararı inceleyip her zamanki yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek Rekabet Kurulu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Geçtiğimiz günlerde yayına aldığımız haberimizde Google’ın başka bir rekabet davasından ve “Bernanke Proje”sinden bahsetmiştik. Google’ın bu konuda başı biraz daha ağrıyacak gibi duruyor. Son verilere göre Rekabet Kurulu 2020 yılından bu yana şirkete kestiği ceza 590 milyonu geçti.

YORUMLAR