Resmi Gazete’de Yayımlandı: IBAN Numarası, Bankalara Özel Olmaktan Çıkıyor

IBAN sisteminde değişikliğe gidiliyor. Banka dışındaki ödeme hizmeti şirketleri de müşterilerine IBAN oluşturabilecek.

özel iban numaraları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile birlikte ödeme hizmeti kuruluşlarına IBAN oluşturma hakkı verildi. Şu ana kadar “banka kodu” bölümü olarak tanımlanan 5 karakterli kısım artık “ödeme sağlayıcısı kodu” olarak değiştirildi. Böylece Papara, İnnial, Paycell ve Fastpay gibi şirketler de müşterilerine 26 karakterden oluşan IBAN  numarası oluşturabilecek. Düzenlemeden önce müşterilerine sadece ayrı birer müşteri numarası sunabilen şirketler yakın zamanda değişikliğe uyum sağlayacak gibi görünüyor. 

Geride kalmak üzere olsan sistemde bu şirketlerin müşterileri IBAN’a para göndermek istediğinde kuruluşun kendi banka hesabından gönderilip açıklamaya isim soyisim yazılıyordu. Artık bankaların sağladığı gibi para transferi yapabilecekler. 

Bankalar ile elektronik ödeme kuruluşlarının arasındaki para transferi sorununun ortadan kalkması, uluslararası para transferinin de önüne geçiyor. Özel şirketlerin yeni sisteme geçmek için önce altyapılarını yenilemeleri ve Merkez Bankası’na başvuru yapması gerekiyor. Resmi işlemlerin tamamlanması ve onayın alınmasından sonra her müşterisine ayrı IBAN numarası oluşturabilecekler. 

YORUMLAR