Retro Pazarlama Nedir?

Retro pazarlama veya diğer ismiyle nostalji pazarlama nedir? Neden bu kadar popüler? Peki geçmiş gerçekten her zaman daha mı iyidir?

retro pazarlama stratejisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Retro pazarlamadan bahsedeceğimiz bu yazıda kullanacağımız görseller eğer sizi çocukluğunuza veya ilk gençliğinize götürüyorsa, yaşlısınız demektir. Bu girişe benzer yazılar, listeler, videolar görmüş olabilirsiniz. Birçoğumuz ne göreceğimizi merak ederek hatta tanıdıklarımızı sayarak o listeler bakarız. Küçük endişelere sahip olduğumuz anılarımızın sembolleri olan eski ürünler özellikle 2000’lerden sonra “retro pazarlama” ile tanıtım amaçlı kullanılır oldu. Beklediği ilgiyi de fazlasıyla gördü. Çünkü müşterilerin duygularını ortaya çıkarmanın en güçlü yollarından biri. 

Retro Pazarlama Nedir?

Retro pazarlama, yeni fikirlere güven oluşturmak ve modern kampanyaları yeniden canlandırmak için önceki on yıllardan olumlu, tanıdık kavramlara dokunma stratejisidir. Başka bir deyişle, şirketinizi müşterilerin zaten sevdiği ürünlerle ilişkilendirme taktiğidir.  

Bize anıları geri getiren bu strateji, en çok 80 neslini etkilemekle birlikte g-hiç o zamanı yaşamayan nesiller için de etkileyici oluyor. Daha önceki nesillerin, onlara mutlu bir zamanı hatırlatması bugünün gençlerini de etkiliyor.  Sık sık söylendiği gibi, herhangi bir geçmiş zaman bugünden daha iyidir. 

Neden Bu Kadar Popüler?

Retro pazarlama, bir süredir özellikle popüler oldu. Bunun sebebi, birçok kişi tarafından, küresel pandemi ile ilişkilendirildi. Uzun süre  -aylarca- evlere kapanmak zorunda kalan insanlar, kendilerini çok daha iyi hissettikleri geçmişi hatırlayarak rahatlıyordu. Bu pek de yanlış bir değerlendirme değil. Çünkü araştırmalar yıllardır bize nostaljinin can sıkıntısı, yalnızlık ve endişeye karşı koymaya yardımcı olduğunu söylüyor. bazı çalışmalar, zor yaşam geçişleri ve stresli anlarla başa çıkmanın etkili bir yolu olarak bile hizmet ettiğini söylüyor. 

Retro Pazarlama Kampanyası Nasıl Planlanır?

Yirmi birinci yüzyıldaki görüntülerimize retro tarzı filtreler koymamıza izin veren sosyal medya uygulamalarından ikinci el giyim mağazalarının çoğalmasına kadar birçok örnek bu stratejinin yalnızca duygusal değil aynı zamanda estetik bir öneme sahip.  

Retro pazarlama planlamanızı yapmak için şu maddeler gözden geçirdiğinizden emin olun:

Araştırma yapın: Hedef kitlenizin kaç yaşında olduğunu belirlemek ve onlar için neyin önemli olduğunu bulmak için araştırma yapın. Örneğin, binyılları hedefliyorsanız, 90’lardan veya 2000’lerin başlarındaki aerobik trendinden ve pop gruplarından ilham alabilirsiniz. Ya da kitleniz daha eski hatıralara sahipse çılgın, disko seven 70’leri düşünebilirsiniz.

Ayrıntılara dikkat edin: Belirli bir dönemi canlandırmaya çalışırken, ayrıntıları müziğe, renklere, yazı tiplerine ve görüntülere doğru bir şekilde almak çok önemlidir. Örneğin fes göndermesi ile 60’lı yıllardan ilham alan bir reklamın zeminini hazırlayamazsınız. 

Yaratıcı olun: Geçmişten istediğiniz şovun, karakterin veya markanın kullanımını lisanslayamayabilirsiniz — ancak görünümü yeniden oluşturmak için belirli bir dönemin öğelerini pazarlama kampanyalarınıza (yazı tipi, renkler ve moda seçenekleri gibi) dahil edebilirsiniz.

Şirket geçmişinizden ilham alın: Her markanın bir hikayesi vardır. Garajda başlamak bunun en tipik örneklerinden biridir. Kendi markanızın hikayesini nostalji pazarlama stratejinize dahil etmeyi düşünebilirsiniz. Unutmayın,  Retro pazarlama stratejisi yürütmek; satışları artırmak ve imajı geliştirmenin yanında kullanıcılara markanın geleneğini hatırlatmak için geçmişte bu markanın etkisinden yararlanmayı içerir.

Örnekler 

Retro pazarlama stratejisi uygulamak isteyen markaların birçoğu günümüzdeki tasarımları üzerinde geçmişe atıf yapmayı tercih ediyor. Özellikle Nike, Coca Cola, Pepsi gibi markalar eski orijinallerine göre  yeniden tasarladıkları ürünleri piyasaya sürer. Bu ürünlerin pazarlanması, temel olarak marka ile yaşadığımız olumlu anılara hitap etmek isteyen psikolojiye dayanmaktadır. Reklamverenler, bizi daha duyarlı hale getiren bir dizi mesaj, resim veya şarkı başlatmak için geçmişin bu idealizasyonundan yararlanır.

E YANİ?
Son zamanlarda “eski”, yani retro-vintage ürünlerde gerçek bir patlama görüyoruz. Şirketler bu trendi kendi pazarlama stratejileri haline getirerek müşterilerini kendi markalarına bağlamak ister. Bunun için hedef kitlelerine ulaşmak adına nostaljimize hitap eden unsurlarla oynamak, geçmişimizi kaybetmek, bir şekilde hatırlamak ve sürdürmek taraftarı oluyorlar. Retro pazarlama, markanın gerçek taşıyıcıları olan müşterileri elde etmek/tutmak için her zaman aklınızda bulundurmanız gereken stratejilerden olmanın yanından ve markalaşmanın temel ilkelerinden de biridir. Sürekli yeni nesillerin hatırlamaktan zevk alacağı eskinin güzel bir yönü keşfedilebilir. Bu nedenle, retro asla sosyal medya gibi modası geçmeyecek.
YORUMLAR