Haftanın Girişimcisi: Virgin’in Kurucusu Richard Branson

Virgin Kurucusu Richard Branson, uzay seyahatine çıkan ilk girişimci olma unvanını kazandı. Bu hafta ünlü milyarderin başarı hikayesine yakından bakıyoruz.

başarı hikayesi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Virgin Group’un kurucusu, 70 yaşındaki Richard Branson, 11 Temmuz 2021’de harika bir roket ile uzaya çıktı. Virgin Galactic ekibiyle birlikte yaptığı yolculuğun zamanlaması ile Jeff Bezos’un hayallerini sekteye uğratan ünlü girişimcinin hayatına yakından bakalım. 

Bu yazımızda Branson’un milyardar olmadan çok evvel nasıl bir hayat yaşadığından başlayıp bugün nasıl birine dönüştüğünü anlatacağız. 

Milyarder Richard Branson Olmadan Çok Önce

Richard Branson, 1950 yılında Londra/İngiltere’de dünyaya gözlerini açtı. Bugünün birçok ünlü girişimcisinin aksine okul hayatında onur dereceleri yoktu. Öyle ki okuldaki “en aptal öğrenci” olarak kabul edilirdi. 16 yaşında ilk işine başlamak için okulu bıraktı ve daha sonra hiçbir orta veya yüksek öğrenim görmedi. Kendi kaderini çocuk yaşlarda yazmaya başlayanlardan biri oldu. 

Branson ‘ın ilk projesi olan Öğrenci dergisi,  1966’da ailesinin evinin bodrum katında yayınlamaya başladı. Durgun ve sıkıcı gibi görünen bu ilk girişimde Branson, öğrenciler için ayrılan sayfaların yanında dönemin en önemli siyasi olaylarından Vietnam Savaşı’na da alan açıyordu. Kendisi Vietnam Savaşı’nın ateşli karşıtlarındandı. 

16 yaşındaki genç girişimcinin, yeni projeler için parası yoktu. Annesi Eva Branson, kolyesini 100 £ karşılığında satarak parayı oğluna verdi ve derginin finansmanına yardımcı oldu. 

Derginin ilk sayısı 1968’de yayınlandığında, Branson’un 16 yaşına kadar okuduğu okulun müdürü ona şöyle yazdı: “Tebrikler Branson. Ya hapse gireceksin ya da milyoner olacaksın diye tahmin ediyorum.” İşin ilginci, Branson her ikisini de yaptı.

Virgin Group Nasıl Kuruldu?

Branson’un dergisi; Jean-Paul Sartre, James Baldwin, Alice Walker ve Robert Graves gibi ünlü yazarların makalelerine, röportajlarına yer vermesine rağmen hiçbir zaman kârlı bir iş olmadı. 

1970’e geldiğinde Richard’ın aklında daha parlak bir fikir vardı:Plakları indirimli fiyattan satıp postayla teslim etmek. Bu iş ufak bir reklam bütçesinin ardından gerçekten de dergiden saha kârlı hale geldi. Bu başarıyı takiben, 1971’de plak dükkanını açtı. Kurduğu ekipte hiç kimsenin iş tecrübesi olmadığı için mağazasına Virgin (İngilizce “bakir/bakire”) adını verdi. 

1973’te Branson, Virgin Records’un ilk kayıt stüdyosunu açtı ve ona The Manor adını verdi. Sex Pistols, Rolling Stones, Janet Jackson, The Smashing Pumpkins ve Spice Girls gibi müzisyenlerin albümleri daha sonra Virgin Records etiketi altında yayınlandı.

İstikrarlı yükselişi devam eden Branson 1980’lerde Virgin’in alt şirkerlerini de kurmaya başladı: 1983 Virgin Interactive’i, bir sonraki sene ise Virgin Atlantic’i açtı.  1987 yılında gençler arasında AIDS’in yayılması üzerine bu hastalıkla mücadele için Mates Condoms markasını oluşturdu. 

Havayolu şirketleri içinse 1986 yılında harekete geçti. Sıcak hava balonu hizmeti vermek üzere Virgin Airship and Balloon Company’yi kurdu. Bu şirket daha sonra  Virgin Balloon Flights olarak yeniden adlandırılacak. 

Takip eden yıllarda yayıncılık, gıda, eğlence, ulaşım, güzellik, fintech gibi birçok alanda daha işletmeler kurdu. 

1998’de otobiyografisini Losing Innocence başlığıyla yayımladı. Burada da anlattığı üzere 28 yaşındayken Porto Riko Havaalanında mahsur kalmış ve kendisini bekleyen kız arkadaşının yanına, Virgin Adaları’na gidememiş. Sebep ise yolcu sayısının az olması sebebiyle uçuşun ertesi güne ertelenmesi. Branson, beklenmedik bir gelişme olan 1 günlük rötarı telafi etmek için bir şekilde bedava bir uçak buldu. İçini 39 dolardan kestiği biletlerle yolcularla doldurdu ve başından beri gitmek istediği yere uçtu. Bu olay, gelecekteki Virgin Atlantic’in ilk uçuşuydu. Virgin Adaları’na varan yolcular, uçuş deneyimlerini överek Branson’a kendi havayolunu kurmasını tavsiye etti. 

Virgin Group, bugün 60 binden fazla çalışanı ve 40’tan fazla şirketiyle 35 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, alt işletmelerin yanı sıra hayır kurumlarına da sahiptir: Virgin Unite Entrepreneurship Foundation ve Virgin StartUp.

Uzay Yolu

Branson, havacılıkta geçirdiği başarılı kariyeri uzay araştırmaları ile pekiştirmek istedi. . Virgin Group’un şu anda bu sektörde iki şirketi var: uzay turizmi segmentini hedefleyen havacılık Virgin Galactic ve küçük uydu fırlatma hizmetleri sunan Virgin Orbit.

Virgin Galactic, 2004 yılında ilk yeniden kullanılabilir uzay aracını inşa eden SpaceShipOne’ın devralınmasıyla kuruldu. 

Aile İşi

Branson , aile üyelerini işe dahil etti. Kızı Holly Branson, Virgin Group’un planlama ve geliştirme direktörü ve Virgin Unite vakfının başkanıdır. Oğlu Sam, Virgin Unite projelerinden biri olan Big Change’in kurucularından.

Richard Branson’ın hayatı, annesi Eve’den büyük ölçüde etkilenmiştir. Oğlunu her zaman destekledi ve Branson’un da söylediği gibi, ondan büyük umutları vardı . SpaceShipTwo’nun taşıyıcı uçağı VMS Eve, adını ondan almıştır.

Nasıl Biri

Richard Branson, tam anlamıyla bir maceraperest. Hayatında sık sık risk aldı ve en maceralı yollara adım attı. 1986’da üç gün, sekiz saat ve 31 dakika gibi rekor bir sürede Atlantik Okyanusu’nu motorbotla geçen bir kişiden bahsettiğimizin altını çizmek isteriz. Birçok kez tehlikeli sıcak hava balonu uçuşlarına katıldı. 1987 yılında Atlantik Okyanusu genelinde bir sıcak hava balonu uçtu ve 1991 yılında Pasifik Okyanusunu bu şekilde geçen ilk kişi oldu. 2012’de ise oğlu Sam ile birlikte uçurtma sörfü alanında dünya rekoru kırdı. 

Ünlü girişimcinin son büyük macerası ise ekibindeki astronotlarla birlikte uzay yolculuğuna çıkması oldu. Bu alanda da ilke imza atmayı başardı. Kendisi, birçok kişiye uzayı ziyaret etme fırsatı vermeyi amaçlıyor. 70 yaşındaki ünlü girişimcinin, uzay seyahatini takiben annesine yazdığı mektubu paylaştığı YouTube videosu izlenmeye değer.

Richard Branson, annesi Eve Branson (12 Temmuz 1924 - 8 Ocak 2021) ile birlikte

Girişimci Tavsiyesi

Otobiyografisinde şöyle diyor:

“Benim bir sırrım yok. İş yaparken uyulması gereken kurallar yoktur. Sadece çok çalışıyorum ve her zamanki gibi yapabileceğime inanıyorum. Ama en çok eğlenmeye çalışıyorum.”

E YANİ?
Richard Branson, girişimci doğan insanlardan. Yeni iş alanlarını kolayca keşfedip her türlü zor durumda olası çıkış yollarını ve fırsatları görebiliyor. 16 yaşındayken bir daha devam etmemek üzere okuldan ayrılan ve kendi kaderini çizen milyarderin hayat hikayesi, şimdiye kadarki en ilham verici yollardan biri.

YORUMLAR