Richard Branson, Uzaya Çıkan İlk Milyarder Oldu

Richard Branson, Virgin Galactic ile Jeff Bezos'u Geride Bıraktı: milyonerler için uzay turizmi başlıyor.

virgin kurucusu uzay
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson, kendi havayolu şirketi ile uzaya giden ilk milyoner olmayı başardı.  Unity 22 isimli uzay aracı ile güvenli bir şekilde dünyaya dönüş yaptı. Virgin Galactic, bu uçuşu tamamlayarak, uzun zamandır beklenen VSS Unity uzay aracıyla 80 kilometre yükseklikte turist uçuşları gerçekleştirme hedefine bir adım daha yaklaştı. Şirketin kurucusunun da bu ilk uçuşta yer alması durumu kendileri için daha özel bir hale getirdi. Önceden planlanan uçuş olaysız bir yolculuk geçirdi. 

 17:26’da, VSS Unity tek yerleşik roket motorunu ateşledi ve 86.200’de bulunan bir zirveye ulaşana kadar saatte 3.700 kilometre veya ses hızının 3 katı üzerinde bir hızda gerçek fırlatmaya başladı. Böylece mürettebat, uzayın karanlık enginliğini ve Dünya’nın yüzeyini gözlemleyebildi. Bu süre birkaç dakika ile sınırlı kaldı. Sadece birkaç dakika sonra, VSS Unity dönüş yolculuğuna başladı. Geleneksel uçaklarınkinden çok daha fazla dik bir iniş ile 17.40’ta Dünya yüzeyine varıldı. 

Virgin Galactic, önümüzdeki birkaç ay içinde bir dizi test uçuşunu tamamlamayı ve 2022’de ticari operasyonlara başlamayı umuyor. En son bildirilen verilere göre, yaklaşık 600 kişi bu yörünge altı uçuşlardan birini yapmak için 250 bin Euro’luk birer bilet satın alacak. Şimdilik kapalı olan bilet satışları birkaç ay içinde açılacak. 

Branson, Blue Origin ile uzaya seyahat eden ilk girişimci olacak Jeff Bezos’dan bu unvanı almayı başardı.

YORUMLAR