Elektrikli Araç Girişimi Rivian, 2.5 Milyar Dolarlık Yatırım Aldı

ABD elektrikli araç girişimi olan Rivian, 2,5 milyar dolarlık yatırım turundan olumlu bir şekilde dönüş alarak yeni bir fabrika açmayı planladığını belirtti.

rivian
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Elektrikli araç girişimi olan Rivian 2.5 milyar dolarlık finansman turundan başarılı bir şekilde ayrıldı. Cuma günü yapılan açıklamalarda yatırım turunun Amazon bünyesinde yer alan Climate Pledge Fund, D1 Capital Partners ve Ford Motor liderliğinde yapıldı.

Rivian, bu yılın ocak ayında 2.65 milyar dolarlık yatırım alarak gündeme gelmişti. Böylelikle 2019 yılından beri toplam 10.5 milyar dolarlık yatırım almayı başarmış oldu. Son fonlama ile birlikte şirketin değerlemesinin ne olduğuna dair net bir bilgi ise paylaşılmadı.

Rivian CEO’su olan RJ Scaringe ‘’Güvenilir ortaklardan elde ettiğimiz finansman, Rivian’ın yeni araç programlarını ölçeklendirmesine ve yerel tesis ayak izini genişletmesine olanak sağlayacak.’’ sözlerini kullandı.

Yatırımlar Devam Edebilir

Şirketin macera ve B2B ürünleri başta olmak üzere birçok uygulamaya esnek bir şekilde entegre edebileceği elektrikli platformu da mevcut durumda. Şirket, lansman ürünleri olan R1T ve R1S’nin eşsiz performans, arazi kabiliyeti ve daha pek çok konuda destek verici bir çalışma olduğunu sanıyor.

D1 Capital Partners kurucusu Dan Sundheim, ‘’Ticarileşmede dönüm noktasına ulaşan ürünler için Rivian’a yaptığımız yatırımları yükseltmekten heyecanlıyız.’’ ifadelerini kullandı. 7 bin çalışana istihdam sağlayan Rivian, yatırım haberinden bir gün öncesinde ABD’de ikinci fabrikanın açılmasının planlandığı haberini de iletmişti.

YORUMLAR